Improvement studies in liquid soap formulations
Sıvı sabun formülasyonlarının geliştirilmesi
- Tez No: 828456
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Cilt temizleme ürünlerinin çoğu, yüzey aktif maddelerin etkisiyle cildin yüzey gerilimini azaltarak çalışır, bu da cilt yüzeyindeki kiri temizlemeyi kolaylaştırır. Sabun, kişisel bakım için en temel cilt temizleme ürünüdür. Modern hayatta özellikle halka açık yerlerde kalıp sabunların yerini sıvı sabunlar almıştır. İstenen temizleme ve köpürme özelliklerini elde etmek için tipik bir sıvı sabun, farklı yüzey aktif maddelerin bir kombinasyonundan oluşur. Bu tez çalışmasında, sodyum lauril eter sülfat (SLES) içeren sıvı sabun formüllerine göre köpük gücü daha yüksek ve tahriş etkisi daha az anyonik yüzey aktif maddeler olan sodyum N-lauril sarkosinat (SAR), sodyum kokoil izetionat (SCI) ve amonyum lauril sülfat (ALS)'ın farklı konsantrasyonlarıyla çalışılmıştır. Kokamidopropil betain (CAPB), amfoterik yüzey aktif madde olarak tüm sıvı sabun formüllerinde aynı miktarda kullanılmıştır. Elde edilen sıvı sabunların performansları pH ve viskozite ölçümü, köpük yüksekliği testi ve anyonik aktif madde tayini ile ölçülmüştür. Bununla birlikte, sıvı sabunların yumuşaklığını, kolay durulanabilirliğini, kullanım sırasındaki köpük miktarını ve genel memnuniyetini anlamak için 20 denek ile bir anket çalışması yapılmıştır. SLES ile aynı miktarda SAR ile hazırlanan sıvı sabun en yumuşak formülasyona sahip olmuştur. SAR, SCI ve ALS ile hazırlanan sıvı sabunlarının SLES ile benzer viskozite aralığında değerlere sahip olmadığı durumlarda yüzey aktif madde konsantrasyonu değiştirilerek ve/veya 0.01 mol SCI ilavesi ile istenilen aralığa ayarlamaya çalışılmıştır. Sıvı sabunların stabilitesini tespit etmek için 90 gün boyunca karanlıkta 0°C, oda sıcaklığında ve 40°C'de üç farklı sıcaklıkta görünüm, renk ve kokularındaki değişim izlenmiştir. Bu süre sonunda SLES, SAR ve ALS ile hazırlanan sıvı sabunlarda herhangi bir istenmeyen durum gözlenmemiştir. SCI ile hazırlanan sıvı sabun numunesi 1 kremsi bir görünüme sahipken, stabilite süresi sonunda yapısında herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. Numune 2'de çökelti oluşumu gözlenirken, numune 3'te hafif bir bulanıklık gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The majority of skin-cleansing products work by reducing the skin's surface tension through the action of surfactants, which makes it easier to remove dirt from the surface of skin. Soap is the most basic skin-cleansing product for personal care. In modern life, especially in public places liquid soaps have replaced bar soaps. To achieve the desired cleaning and foaming properties, a typical liquid soap is made up of a combination of different types of surfactants. It is known that Sodium lauryl ether sulfate (SLES) is used as an anionic surfactant in almost all liquid soaps available in the markets. In this thesis, different concentrations of sodium N-lauroyl sarcosinate (SAR), sodium cocoyl isethionate (SCI) and ammonium lauryl sulfate (ALS), which are anionic surfactants with higher foaming power and less irritating effect, were compared to liquid soap formulations containing SLES has been studied. Cocamidopropyl betaine (CAPB) was used as an amphoteric surfactant at the same amount in all liquid soap formulations. The performances of the liquid soaps obtained were evaluated by pH and viscosity measurements, foam height test and anionic active matter determination. However, a survey was conducted with 20 subjects to understand the mildness, rinsability, amount of foam during use and overall satisfaction of liquid soaps. Liquid soap prepared with the same amount of SAR as SLES had the mildest formulation. In cases where liquid soaps prepared with SAR, SCI and ALS did not have values in the same viscosity range as SLES, it was tried to adjust the surfactant concentration to the desired range by changing and/or adding 0.01 mole SCI. In order to monitor the stability of the liquid soaps, change in appearance, color and smell were observed at three different temperatures at 0°C, room temperature and at 40°C, in the dark during 90 days. At the end of this period, no undesirable situation was observed from liquid soaps prepared with SLES, SAR and ALS. While liquid soap sample 1 prepared with SCI had a creamy appearance, no change was observed in its structure at the end of the stability period. Precipitate formation was observed in sample 2, while a slight clouding was observed in sample 3.