Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarında yapılan işlemler
Procedures performed in Antalya Restoration Regional Laboratory
  1. Tez No: 794054
  2. Yazar: GÜLİSTAN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarındaki taş,metal,pişmiş toprak eserler ile ile etnografya bölüm çalışmalarında genel olarak kompozit eserler çalışılmışbu eserlerin dışında Antalya Etnografya Müzesinin taşınması ve tekstil çalışmalarının örneklerine yüksek lisans tezinin birinci bölümünde yer verildi. İkinci bölümde Isparta Müze Müdürlüğü konteyner depo da bulunana 53 adet eserlerin yoğun kar yağışından zarar görmesi, bu eserlerin Antalya restorasyon ve konservasyon bölge laboratuvarına nakil işlemi ivedilikle tamamlandıktan sonra kontrollü kurutma işlemine geçilmiştir. İlk olarak laboratuvara gelen eserlerin belgeleme çalışmaları yapılmaktadır fakat bu eser grubunun ayrıcalıklı bir durumu olduğundan ilk olarak kontrollü kurutma işlemleri yapılmış daha sonra belgeleme çalışmaları tamamlanmıştır. Belgeleme çalışmaları tamamlanan eserlerin üzerinde yoğun mantar,küf,miselyum tabakaları bulunduğundan aspirasyon cihazı ile yüzey temizlikleri yapılmış daha sonra eserler tek tek ele alınmak üzere askılarda ve kasalarda beklemeye alınmıştır. Yüzey temizlikleri tamamlanan eserlere soğuk buhar vererek cam ağırlıklar yardımı ile ütüleme işlemleri yapılacak daha sonra depo için paketleme iş ve işlemlerine geçilecektir. Hazırlanan yüksek lisans tez çalışmasında giyim-kuşam ve etnografya bölümlerinin farkındalığını yaratmak Geleneksel sanatlardan biri olan Akdeniz Bölgesi halı-kilim ve diğer dokumaları, tarihi yaşanmışlıklarını hissederek daha uzun seneler yaşamasına yardımcı olmak, kültürel mirasları gelecek nesillere aktarmak için restorasyon ve konservasyon uygulamaları konusunda bilinçli nesiller yetiştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The stone ,metal,terracota Works with etnography department study in Antalya Restoration and Conservation District Laboratory generally composite Works are studied.out of these Works the move of Antalya Etnography Museum nad the example of tekstil works took place in the first part of masters the sis.In the second part, the destruction of 53 works, because of intense snow ,which are found in container warehouse of Isparta museum direcorate efter the transportation of these Works to Antalya restoration and conservetion dıstrict laboratory, the drying process is done in a controlled way. First the documantation brought to the laboratory is done but thesse Works are first dried and then documantation is done.As there is intense documantation is done .as there is intense fungal,mold and mycelium on the Works they are cleaned with aspiration tool. And then these Works are teken hold in hangers and safes. After the cleaning of the Works, cold steam withthe help of glass weights will be given and ironing will be made on these Works. And then fort he warehause the packaging will be done.the aim of this master's thesis is the creation of clothing and etnography department,mediterranean carpet,rug and othet weavings which is one of the traditional arts to help continuing for many years with feeling the experience and to transfer the cultural herigate to next generation containining restoration and concervation applications.