Alanya Osmanlı batığı kazısında bulunan sikkelerin restorasyon ve konservasyon uygulamaları
Restoration and conservation applications of coins found in the Alanya Ottoman wink excavation
- Tez No: 913550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖNİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Restorasyon ve konservasyon uygulamaları özellikle sualtında yüzlerce yıl korozyona uğramış eserlerin günümüze uyumlanabilmesini sağlamak ve gelecek nesillere aktarımını sağlamak için kültür mirası eserlerinde şüphesiz en önemli aşamadır. Bu neden ile Osmanlı İmparatorluğu deniz ticaretinde ne kadar ilerlediği, Osmanlı Batığı'nda çalışma boyunca bulunan sikkeler üzerinde restorasyon ve konservasyon işlemleri nasıl uygulandığı, Dünya genelinde batıklarda bulunan sikkelerde kullanılan koruma ve onarım yöntemlerinin neler olduğu sorularının cevaplarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan literatür araştırmaları ile Bölgenin ve Akdeniz kıyılarının genel tarihi ve sikkeler hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmada yapılan uygulamalı çalışmalarla Osmanlı Dönemi Batığı'nda bulunan bir grup sikkenin koruma ve onarım uygulamaları yapılmış ve aşamaları açıklanmıştır. Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı'nda yürütülen uygulama çalışmaları ile eserlerin tuzdan arındırma çalışmaları eserlere uygun restorasyon uygulamaları devam ettirilmiştir. Böylece eserlerin ihtiyacı saptanıp gerektiği ölçüde en az müdahale ile eserler konservasyon aşamasına geçirilmiştir. Yapılan çalışmada 30 sikkenin uygulama aşamaları adım adım gösterilmiş olup, gelecek nesillere uygun bir kılavuz olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Restoration and conservation practices are undoubtedly the most important stage in cultural heritage works, especially in order to ensure that the works that have been corroded for hundreds of years underwater can be adapted to the present day and transferred to future generations. For this reason, answers to questions such as how far the Ottoman maritime trade progressed, how restoration and conservation processes were applied on the coins found during the study in the Ottoman Shipwreck, what the conservation and repair methods were used on the coins found in shipwrecks around the world, and which civilizations the Alanya region hosted, will be reached. With the applied studies carried out in the study, the conservation and repair practices of a group of coins found in the Ottoman Period Shipwreck were carried out and the stages were explained. With the application studies carried out at the Antalya Restoration and Conservation Regional Laboratory, desalination of the works and restoration practices suitable for the works were continued. Thus, the need for the works was determined and the works were put into the conservation phase with minimal intervention as necessary. The application stages are shown step by step in the study and it is aimed to be a suitable guide for future generations.