Rusya'nın Türkiye'deki yumuşak gücü
Russian soft power in Turkey
- Tez No: 794066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KÜRŞAD ÖZEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, düşman algısından stratejik ortaklığa evrilen Türk-Rus ilişkilerini, yumuşak güç bağlamında ele alarak Rusya'nın Türkiye'deki nüfuzunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede, çalışma yumuşak güç kavramının Rus dış politika yapıcıları tarafından nasıl algılandığını ve Türkiye'de ne şekilde ve hangi kurumlar vasıtasıyla uygulandığını tartışmaktadır. Bu tartışma çerçevesinde Rus politik elitlerinin demeç ve söyleşilerinin yanı sıra ilgili kuruluşlarca yayınlanan raporlar ve istatistikler, resmî belgeler süreç takip yöntemiyle analiz edilmiştir. Ayrıca Türkiye'de faaliyet gösteren Rus yumuşak güç kurumları yetkilileriyle de yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sahadan elde edilen bulgular doğrultusunda Rusya'nın Türkiye'deki yumuşak gücünü 2000'li yıllardan günümüze hem teorik hem de pratik düzeyde inşa ettiği tespit edilmiştir. Bu süreçte, özellikle liderler düzeyindeki yakın ilişki sayesinde iki ülke arasındaki ilişki de karşılıklı düşman imajından stratejik ortaklığa evrilmiştir. Liderler düzeyindeki bu yakın ilişki aynı zamanda Türkiye'deki Rus yumuşak gücünün etkinliğini de arttırmıştır. Buna karşın Rusya'nın Türkiye'deki yumuşak güç politikası uzun soluklu, sistemli ve planlı bir organizasyondan yoksundur. Ayrıca Rus yumuşak gücü, Rus dünyası ve egemen demokrasi gibi ideolojik temellere sahip olmasının yanı sıra Batı karşıtlığı ve yerellik söylemleriyle de Joseph Nye'ın ortaya koyduğu yumuşak güç kavramsallaştırmasından farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal Russia's influence in Turkey by considering the evolution of Turkish-Russian relations from the perception of enemy to a strategic partnership within the context of soft power. In this context, the study discusses how the concept of soft power is perceived by Russian foreign policy makers, and how and through which institutions it is implemented in Turkey. Within the framework of this discussion, official documents, reports and statistics published by the relevant institutions as well as the statements and interviews of the Russian political elites, have been analyzed using the process tracing method. Furthermore, semi-structured interviews have been conducted with officials of Russian soft power institutions operating in Turkey. In line with the findings obtained from the field, it has been found out that Russia has built up its soft power in Turkey from the 2000s to the present both at the theoretical and the practical levels. Within this process, the relationship between the two countries has evolved from an image of mutual enemies to that of a strategic partnership, particularly owing to close relationship, at the level of leaders. This close relationship at the level of leaders has also increased the effectiveness of Russian soft power in Turkey. On the other hand, Russia's soft power policy in Turkey lacks a long-term, systematic and planned organization. In addition, Russian soft power differs from Joseph Nye's conceptualization of soft power given its ideological foundations such as the Russian world and sovereign democracy, as well as its anti-Western and local discourses.