Hıristiyanlıkta Mecdelli Meryem üzerine bir araştırma
A study on Mary Magdalene in Christianity
- Tez No: 794065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarih boyunca kadınların sosyal hayat içerisindeki konumu tartışma konusu olmuştur. Kimi toplumlarda kadınlar ön plana çıkarken kimi toplumlarda erkekler ön plana çıkmıştır. Bu durum ikili ilişkilerde olduğu gibi toplumsal durumlarda da insanları etkilemiştir. Ayrıca cinsiyetlerin sosyal hayat içerisindeki konumlarını belirlemek için zaman zaman dinin otoritesi kullanılmış ve bir cinsiyet diğerinden üstün kılınmıştır. Hıristiyanlık tarihinde de dinin otoritesinin kullanılarak kadınların geri plana itildiği ve erkeklerin ön planda olduğu dönemlere rastlamak mümkündür. Yine de bu dönem içerisinde bazı kadınlar ön plana çıkmıştır. Ortaçağ döneminde bu kadınların öneminden çok az bahsedilmiş olsa da günümüzde bu kadınların isimleri farklı alanlarda sıklıkla zikredilmektedir. Bu kadınlardan biri de“Havarilerin Havarisi”olarak da anılan Mecdelli Meryem'dir. Mecdelli Meryem, farklı ithamlara maruz kalan bir azizedir. Kimisine göre bir hayat kadınıyken kimisine göre İsa'ya aşık olan ve onu takip eden bir kadındır. Mecdelli Meryem'in kim olduğunun anlaşılabilmesi için onun tarih içindeki konumunun incelenmesi gerekmektedir. Üç bölümden oluşan bu çalışmamızın ilk bölümünde Mecdelli Meryem'in geçtiği kaynaklar ve günümüzdeki kadın algısını etkileyen akımlar hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde ise Hıristiyanlık düşüncesinde kadının konumu ve geleneksel dönem Hıristiyanlık düşüncesinin etkilendiği Yahudilik düşüncesinde yer alan kadının konumundan bahsedilmiştir. Son bölümde ise Hıristiyanlık tarihi boyunca Mecdelli Meryem'in hangi şekilde anıldığı ve nasıl bir öneme sahip olduğuna dair yapılan araştırmaların neticeleri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the position of women in social life has been a subject of debate. In some societies, women have come to the fore while men have come to the fore in some societies. This situation has affected people in social situations as well as in bilateral relations. In addition, the authority of religion has been used from time to time to determine the positions of the sexes in social life, and one gender has been made superior to the other. It is also possible to come across periods in the history of Christianity when women were pushed to the background and men were at the forefront by using the authority of religion. Nevertheless, some women have come to the fore during this period. Although the importance of these women was mentioned very little in the medieval period, today the names of these women are often mentioned in different fields. One of these women is Mary Magdalene, who is also called the“Apostle of the Apostles”. Mary Magdalene is a saint who has been subjected to different accusations. According to some, she is a prostitute, while according to others, she is a woman who fell in love with Jesus and followed him. In order to understand who Mary Magdalene is, it is necessary to examine her position in history. In the first part of this three-part study, information is given about the sources that Mary Magdalene passed through and the currents that affect the perception of women today. In the second part, the position of women in Christian thought and the position of women in Jewish thought, which was influenced by traditional Christian thought, were mentioned. In the last section, the results of the researches carried out on the way in which Mary Magdalene was commemorated throughout the history of Christianity and how important she was.