Küreselleşen televizyon ve kültür: Türkiye'de yaşayan Arap televizyon izleyicileri ve Türk dizileri üzerine bir araştırma
Globalizing television and culture: A research on Arab television viewers who live in Türkiye and Turkish TV series
  1. Tez No: 794075
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kitle iletişim araçları arasında görüntü ve sesi aynı anda sunma özelliği ile ön plana çıkan televizyonun topluma olan etkileri akademi alanında birçok teorisyen tarafından tartışılmıştır. Televizyonun hikâye anlatıcılığı ve kendine ait bir gerçeklik sunması özelliği yanında uluslararasılaşmasıyla gelen kültürlerarası bir özelliği de vardır. Bu kültürlerarasılık göz önünde bulundurularak çalışmada küreselleşen televizyon ve kültür kavramları ele alınmıştır. Bu çalışma Türkiye'de yaşayan Arapların Türk televizyonu içerikleri aracılığıyla gördükleri Türkiye'yi anlamak ve Türkiye'de bizzat bulunmaları sebebiyle ekran aracılığıyla gördükleri Türkiye ile deneyimledikleri Türkiye hakkındaki düşüncelerini analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Literatür kısmında küreselleşme kavramı, tarihçesi, dönemleri ve küreselleşme akımlarıyla birlikte 'küreselleşen televizyon' konuları ele alınmıştır. Tezin araştırma kısmında ise Türkiye'de yaşayan Araplarla Arapça dilinde derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Araplar arasında Türkiye'nin çok sevilen bir ülke olduğu ve Türk dizilerinin bu durumda önemli bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Televizyon dizileri başta olmak üzere Türk televizyon içeriğini izleyen Araplarda Türkiye'ye karşı bir hayranlık duygusu oluştuğu, Türkiye'de yaşamaya başladıktan sonra da aidiyet duygusunun güçlendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Television comes into prominence with its feature of presenting image and sound simultaneously within mass media. Many theorists have discussed the effects of television so far in the field of academia. In addition to the feature of storytelling and presenting its own reality, television also has an intercultural feature that comes with its internationalization. Considering this interculturality, the concepts of globalized television and culture are discussed in the study. This study was carried out in order to understand 'how Arabs who live in Türkiye see Türkiye through Turkish television content comparing what they think about Türkiye they watch on TV and Türkiye that they live in'. In the literature part, the concept of globalization, its history, periods, trends and globalizing television issues are discussed. In the research part of the thesis, in-depth interviews in Arabic language were conducted with Arabs who live in Türkiye. As a result, it has been observed that Türkiye is a very popular country among Arabs and Turkish TV series have significant impact on this. Arabs who watch Turkish television content, especially television series, have a sense of admiration for Türkiye, and their sense of belonging has become stronger after they have started to live in Türkiye.