The relationships of executive functions with cognitive emotion regulation strategies and psychological resilience
Yürütücü işlevlerin bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve psikolojik sağlamlık ile ilişkisi
- Tez No: 794085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAKŞİDİL YAZIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışma belleği, engelleyici kontrol ve bilişsel esneklik yürütücü işlevlerinin bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve psikolojik sağlamlık ile ilişkisi olup olmadığını incelemektir. Çalışma örneklemi, herhangi bir psikiyatrik veya nörolojik durumu olmayan, bilişsel işlevlerini etkileyebilecek ilaç kullanmayan, en az lise mezunu, 20-45 yaş arası 80 gönüllüden oluşmuştur. Katılımcıları seçerken dışlama kriterleri bağlamında deneklerin uygunluğunu belirlemede SCL-90 toplam puan kullanılmıştır. Katılımcıların kullandıkları duygu düzenleme stratejilerini ve psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek için bilişsel duygu düzenleme ve Connor-Davidson sağlamlık ölçekleri kullanılırken; çalışma belleği, engelleyici kontrol ve bilişsel esneklik performansını değerlendirmek için sırasıyla N-2 geri, durdurma sinyali ve görev değiştirme paradigmaları kullanılmıştır. Elde edilen veriler korelasyon, regresyon ve aracılık yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, engelleyici kontrolün, uyumlu stratejilerden biri olan kabullenme duygu düzenleme stratejisi ile, bilişsel esnekliğin uyumlu duygu düzenleme stratejileri ve ek olarak plana yeniden odaklanma ve olumlu yeniden odaklanma stratejileri ile anlamlı düzeyde pozitif korelasyona sahip olduğu görülmüştür. Aynı zamanda aracılık analizi ile elde edilen bulgulara göre, bilişsel esneklik ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide olumlu yeniden odaklanma ve plana tekrar odaklanma uyumlu duygu düzenleme stratejilerinin tam aracılık değişken rolleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether executive functions of working memory, inhibitory control, and cognitive flexibility are related to cognitive emotion regulation strategies and psychological resilience. The study sample consisted of 80 volunteers between ages of 20-45, who did not have any psychiatric or neurological conditions, did not use medication that could affect their cognitive functions, and graduated from at least high school. SCL-90 total score was used to determine exclusion criteria when selecting participants. Cognitive emotion regulation and Connor-Davidson resilience scales were used to determine the emotion regulation strategies and psychological resilience levels of the participants; N-2 back, stop signal, and task switching paradigms were used to evaluate working memory, inhibitory control, and cognitive flexibility performance, respectively. The data obtained were analyzed by correlation, regression, and mediation analysis. In line with the findings obtained, it was observed that inhibitory control had a significant positive correlation with the acceptance emotion regulation strategy, which is one of the adaptive strategies, and cognitive flexibility had a significant positive correlation with both adaptive emotion regulation strategies and also with the refocus on planning and positive refocusing strategies. In addition, according to the findings obtained through mediation analysis, it was found that positive refocusing and refocus on planning adaptive emotion regulation strategies had full mediating variable roles in the relationship between cognitive flexibility and psychological resilience.