Iraklı ve Suriyeli sığınmacıların istihdam alanında karşılaştıkları sorunları farklı değişkenler üzerinden sorunsallaştırmak: Samsun örneği
Problematizing the problems encountered by Iraqi and Syrian refugees in the field of employment based on different variables: The case of Samsun
  1. Tez No: 794100
  2. Yazar: KEBİRE AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Irak'ta ve Suriye'de yaşanan iç karışıklıklardan dolayı can güvenlikleri ve huzurlu yaşam ortamı kalmayan Suriyeliler ve Iraklılar, huzurlu ve güvenli yaşam alanı bulmak umuduyla yaşadıkları yerlerden göç etmek durumunda kalmışlardır. Ortak kültür ve din, tanıdıklarının ve akrabalarının Türkiye'de olması nedenleriyle Suriyelilerin ve Iraklıların Türkiye'ye gelmelerinde etkili olmuştur. Türkiye'ye gelen Suriyelilerin ve Iraklıların bazıları sığınmacı statüsündedir. Yaşamlarını devam ettirmek için çalışmak zorunda olan Suriyeli ve Iraklı sığınmacılar, istihdam alanında birçok sorunla karşılaşmışlardır. Bu grup sığınmacıların istihdam alanında yaşadıkları sorunların başında çalışma koşulları ve iş paydaşlarıyla ilişkileri gelmektedir. Bu çalışma kapsamında, sığınmacı çalışanların istihdam alanında kayıt dışı olmaları, sosyal güvencelere sahip olmamaları, ağır işlerde ve sağlıksız koşullarda çalışmaları, uzun mesai saatlerine tabi tutulmalarına, yerli halkın tercih etmediği vasıfsız işleri yapmak zorunda bırakılmaları, tehlikeli işlerde çalışmak durumunda olmaları gibi sorunlar irdelenmiştir. Bunun yanında dışlanma, ötekileştirilme, hakaret ve ayrımcılığa uğrama, istendik düzeyde Türkçe bilmeme gibi sorunlarda iş yeri paydaşları ve müşterilerle yaşadıkları sorunlar olarak yine bu çalışmayla incelenmiştir. Bu tezde yürütülen saha çalışmasında, yorumlayıcı yaklaşım kapsamında nitel araştırma yönteminin durumsal araştırma deseninden yararlanılmıştır. Verilerin toplanmasında mülakat tekniği kullanılmıştır. İçerik analizi üzerinden veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the internal turmoil in Iraq and Syria, the Syrians and Iraqis, who did not have a safe and peaceful living environment, had to migrate from their places of residence in the hope of finding a peaceful and safe living space. The common culture and religion have been influential in the arrival of Syrians and Iraqis to Turkey because of their acquaintances and relatives in Turkey. Some of the Syrians and Iraqis who came to Turkey are in the status of asylum seekers. Syrian and Iraqi refugees, who have to work to survive, have faced many problems in the field of employment. The main problems faced by this group of refugees in the field of employment are working conditions and their relations with business stakeholders. Within the scope of this study, problems such as being unregistered in the field of employment, not having social security, working in heavy jobs and unhealthy conditions, being subject to long working hours, being forced to do unqualified jobs that the locals do not prefer, and working in dangerous jobs were examined. In addition, problems such as exclusion, marginalization, insults and discrimination, and not knowing Turkish at the desired level were also examined in this study as the problems they experienced with workplace stakeholders and customers. In the fieldwork carried out in this thesis, the situational research design of the qualitative research method was used within the scope of the interpretive approach. Interview technique was used to collect data. Data were interpreted through content analysis.