Geriatrik bireylerde kognitif fonksiyonlarin antropometrik ölçüm, fiziksel performans, kirilganlik, kas gücü ve mobilite ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of cognitive functions with anthropometric measurement, physical performance, frailty, muscle strength and mobility in geriatric individuals
  1. Tez No: 794105
  2. Yazar: SEDEN DÜZCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmanın amacı, geriatrik bireylerde kognitif fonksiyonların, antropometrik ölçüm, fiziksel performans, kırılganlık, kas gücü ve mobilite ile olan ilişkisini incelenmektir. Çalışmamız Özel 100. Yıl Hastanesinde gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemi, 65 yaş ve üstü 33'ü kadın 17'si erkek 50 bireyden oluşmaktadır. Bireylerin demografik bilgileri ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. Kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi için Standardize Mini Mental Test (SMMT) kullanıldı. Kas gücü için el kavrama kuvveti ölçüldü. Fiziksel performans değerlendirilmesi Kısa Fiziksel Performans Bataryası kullanılarak yapıldı. Kırılganlık değerlendirilmesinde Frail ölçeği kullanıldı. Mobilite ise zamanlı kalk ve yürü testi ve yürüme hızı ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaş ortancası 69 yıl (min:65, max:82) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between cognitive functions, anthropometric measurement, physical performance, fraility, muscle strength and mobility in geriatric individuals. Our study was carried out in Private 100. Yıl Hospital. The sample of the study consists of 50 individuals aged 65 and over, 33 female and 17 male. Demographic information and anthropometric measurements of the individuals were recorded. Mini Mental Test (MMSE) was used to evaluate cognitive functions. Hand grip strength was measured for muscle strength. Physical performance evaluation was made using the Short Physical Performance Battery. Frail scale was used to evaluate fraility. Mobility was assessed with the timed get up and go test and gait speed. The median age of the individuals included in the study was 69 years (min: 65, max: 82).