Yaşlı bireylerde farklı formüllerle hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı ile kognitif fonksiyonların ilişkisi
The relationship between glomerular filtration rate calculated by different formulas and cognitive functions in older adults
  1. Tez No: 1002818
  2. Yazar: FAHRİ CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BALAM DOĞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Yaşlı bireylerde kognitif fonksiyon bozukluğu ve kronik böbrek hastalığı (KBH) görülme sıklığı artmaktadır. Bu çalışmanın amacı yaşlı bireylerde görülen kognitif fonksiyon bozukluğunun kronik böbrek hastalığı ile bir ilişkisinin olup olmadığını incelemek ve eğer bir ilişkisi varsa da bunun hangi glomerüler filtrasyon hız (GFR) formülü ile araştırılmasının daha doğru bir klinik ön görü vereceğini araştırmaktır. Bu çalışmaya HÜTF Hastanesi Geriatri Bilim Dalı Poliklinigi'nde takip edilmiş olunan 65 yaş üstü bireylerden poliklinik kontrollerinde Standardize Mini Mental Test (S-MMSE) ve Quick Mild Cognitive Impairment –TR (QMCI-TR) uygulanmış olan 299 hasta dahil edildi. Bu bireylerin elde edilen kognitif test bulguları ile birlikte kreatinin bazlı formüllerden oluşan FAS (Full Age Spectrum), BIS1 (Berlin Initiative Study 1), CKD-EPI (Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration), MDRD (Modification of Diet in Renal Disease) formülleri ile GFR değerleri hesaplandı. Bu hesaplamalar doğrultusundan hastaların kognitif fonksiyon sonuçları ile GFR arasındaki ilişki incelendi. Katılımcıların yaşları 65 ile 91 yıl arasında değişmekte olup, medyan yaş 75 olarak tespit edildi. Katılımcıların %55,9'unun kadın olduğu görüldü. Standardize Mini Mental Testi sonucunda katılımcıların %33,1'inde (n=99) bilişsel bozukluk, QMCI-TR ile %33,8'inde (n=101) bilişsel bozukluk izlendi. Erken evre KBH'de bilişsel tarama için FAS formülü ile S-MMSE kombinasyonu daha duyarlı bir yaklaşım sunarken, özellikle kırılgan ve malnütrisyonlu hastalarda daha derinlemesine bir değerlendirme için MDRD veya BIS1 ile QMCI-TR kombinasyonu, altta yatan geriatrik sendromlarla ilişkili bilişsel bozulmayı saptamada öne çıktığı görüldü. Bu sonuçlara göre hastaların kognitif bozukluk açısından erken taranması, bilişsel bozukluk öncesi dönem veya erken evrelerinde saptanmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The prevalence of cognitive impairment and chronic kidney disease (CKD) increases in older adults. The aim of this study was to investigate whether there is an association between cognitive impairment and CKD in older individuals and, if such a relationship exists, to determine which glomerular filtration rate (GFR) formula provides the most accurate clinical prediction. This study included 299 patients aged 65 years and older who were admitted to Geriatric Medicine Outpatient Clinic of Hacettepe University Faculty. Patients who had undergone both the Standardized Mini-Mental State Examination (S-MMSE) and the Quick Mild Cognitive Impairment–TR (QMCI-TR) tests during their routine visits were enrolled. GFR was calculated using creatinine-based formulas including FAS (Full Age Spectrum), BIS1 (Berlin Initiative Study 1), CKD-EPI (Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration), and MDRD (Modification of Diet in Renal Disease). The relationship between the patients' cognitive test results and their GFR values was then analyzed. Participants' ages ranged from 65 to 91 years, with a median age of 75. Of the participants, 55.9% were female. According to the Standardized Mini-Mental State Examination, cognitive impairment was observed in 33.1% (n=99) of participants, while QMCI-TR identified cognitive impairment in 33.8% (n=101). In the early stages of CKD, the combination of the FAS formula and S-MMSE provided a more sensitive approach for general cognitive screening. However, in patients with frailty or malnutrition, the combination of MDRD or BIS1 formulas with QMCI-TR was found to be more effective in detecting cognitive impairment associated with underlying geriatric syndromes. Based on these findings, early screening for cognitive impairment may enable detection in the preclinical or early stages of cognitive decline.