Demans teşhisi konmuş bireylerde karadut (Morus nigra) tüketiminin bilişsel fonksiyonlara ve antioksidan kapasiteye etkisi
The effect of black mulberry (Morus nigra) consumption on cognitive functions and antioxidant capacity in individuals with dementia
- Tez No: 657987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Geriatrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı, karadut (Morus nigra) konsantresinin bilişsel fonksiyonlara, antioksidan kapasiteye, inflamasyona ve bazı biyokimyasal parametrelere olan etkisini incelemektir. Çalışma Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geriatri Polikliniği'ne başvuran hekim tarafından demans tanısı konulmuş 65 yaş üstü 44 birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışma 20 kişilik müdahale grubu, 19 kişilik kontrol grubu ile tamamlanmıştır. Müdahale grubuna 12 hafta boyunca günde 20 gram karadut konsantresi verilmiştir. Kontrol grubuna müdahalede bulunulmamıştır. Her iki grubun da rutin tedavileri devam etmiştir. Araştırmanın başında ve sonunda, bireylerin nutrisyonel durumlarını taramak amacıyla Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MNA) testi yapılmıştır. Serum örneklerinde antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi için Süperoksit dismutaz (SOD) enzimine, Total Oksidan Seviyesi (TOS), Total Antioksidan Seviyesi (TAS) ve oksidatif stres indeksi düzeylerine bakılmıştır. Lipit oksidasyonunu değerlendirmek için Malondialdehit (MDA) seviyesine bakılmıştır. İnflamasyonun değerlendirilmesi için ise serumda İnterlökin 1-Beta (IL-1 beta) ve Transforme Edici Büyüme Faktör Beta (TGF-beta) seviyelerine bakılmıştır. Kognitif durum değerlendirilmesinde; Mini Mental Durum Değerlendirme (MMDD)Testi ile Alzheimer Hastalığı Değerlendirme Skalası-Kognitif Alt Skala (ADAS Cog) testi uygulanmıştır. Bireylerin günlük yaşam aktivitelerindeki fiziksel bağımsızlıkların belirlenmesinde Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (KGYA), duygu durum değerlendirmesi için Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) uygulanmıştır. Ayrıca çalışmanın başında, ortasında ve sonunda hastalardan antropometrik ölçümler alınmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda hastalardan 3 günlük bireysel besin tüketim kaydı ile fiziksel aktivite kaydı alınmıştır. Çalışmanın sonunda; MMDD testinde kontrol grubunda anlamlı bir düşme görülürken (p 0,05). ADAS Cog testinde müdahale grubunda anlamlı bir düşme görülürken, kontrol grubundaki düşme anlamlı çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the effect of black mulberry (Morus Nigra) concentrate on cognitive functions, antioxidant capacity, inflammation, and some biochemical parameters. Study was conducted in Ankara Gulhane Training and Research Hospital Geriatric Polyclinic with 44 patients over the age of 65 who were diagnosed with dementia by the physician. The study was completed with 20-person experimental group and 19-person control group. The experimental group was given 20 grams of black mulberry concentrate per day for 12 weeks. Nothing was given to control group (n=19). Routine treatments of both groups continued throughout the study. At the beginning and at the end of the study, Mini Nutritional Assessment (MNA) test was conducted to screen the nutritional status of individuals. In order to evaluate antioxidant capacity in serum samples Superoksit dismutaz (SOD) enzyme, Total Oxidant Status (TOS), Total Antioxidant Status (TAS), and oxidative stress index level were examined. Furthermore, in order to evaluate lipid oxidation, Malondialdehit (MDA) level was examined. For the evaluation of inflammation, serum Interleukin 1-beta (IL-1 beta) and Transforming growth factor beta (TGF-beta) levels were measured. During the evaluation of cognitive situation, Mini-Mental State Examination (MMSE) test and The Alzheimer's Disease Assessment Scale–Cognitive Subscale (ADAS Cog) test were applied. In order to determine physical independency of patients in their daily living activities, Katz Index of Independence in Activities of Daily Living scale (ADL) was conducted and Geriatric Depression Scale (GDS-SF) was applied for measurement of emotional status. At the end of the study, although there is a statistically significant decrease in MMSS test of control group (p0.05).