Neodyum ve çinko katkılı hekzaferrit mıknatısların üretilmesi ve özelliklerinin geliştirilmesi
Production of neodymium and zinc substituted strontium hexaferrite magnets and development of their properties
- Tez No: 794121
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez kapsamında Nd ve Zn katkılı stronsiyum hekzaferrit tozları kendiliğinden yanma yöntemi ile üretilmiştir. Hekzaferrit tozların üretiminde kritik öneme sahip olan stokiyometrik oran (Sr(1-x)NdxFe12O19 , x=0,1-0,5),( Sr1ZnxFe(12-x)O19 , x=0,1-0,5) , tavlama sıcaklığı (900 C-1200 C) elementlerinin yapısal ve manyetik özellikler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tüm ikame oranları ve tavlama sıcaklıkları için tavlama süresi 1 saat olarak deneyler gerçekleştirilmiştir. Manyetik özelliklerin optimum olduğu ikame oranı her iki katkı elementi içinde x=0.2 ve tavlama sıcaklığı 1200 C'de elde edilmiştir. Nd 0.2 ikameli stronsiyum hekzaferrit tozları optimum üretim şartlarında koersivite değeri (Hc) 4,62 kOe , kalıcı manyetizasyon değeri (Mr) 39,7 emu/g ,doyum mıknatıslanma değeri (Ms) 60,6 emu/g olarak ölçülmüştür. Zn ikamesinde ise koersivite (Hc) 1,26 kOe , kalıcı manyetizasyon değeri (Mr) 44,0 emu/g ve doyum mıknatıslanması (Ms) 75,7 emu/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, Nd and Zn doped strontium hexaferrite powders were produced by auto-combustion method. Stoichiometric ratio, which is critical in the production of hexaferrite powders (Sr(1-x)Ndx Fe12O19, x=0.1-0.5),( Sr1ZnxFe(12-x)O19, x=0.1-0.5), The effects of annealing temperature (900 C-1200 C) elements on the structural and magnetic properties were investigated. Experiments were carried out with 1 hour annealing time for all substitution ratios and annealing temperatures. The substitution ratio with optimum magnetic properties was obtained for both additives at x=0.2 and annealing temperature of 1200 C. Nd 0.2 substituted strontium hexaferrite powders were measured as coercivity value (Hc) 4.62 kOe, permanent magnetization value (Mr) 39.7 emu/g, saturation magnetization value (Mc) 60.6 emu/g under optimum production conditions. In the Zn substitution, the coercivity (Hc) was 1.26 kOe, the permanent magnetization value (Mr) 44.0 emu/g and the saturation magnetization (Mr) 75.7 emu/g.