Postmenopozal kadınlarda alt ürı̇ner sı̇stemdı̇sfonksı̇yonunun araştırılması ve sağlık algısı ı̇leı̇lı̇şkı̇sı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
Investigation of lower urinary system dysfunction in postmenopausal women and evaluation of its relationship with HEALTH perception
- Tez No: 794122
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; postmenopozal kadınlarda alt üriner sistem disfonksiyonunun araştırılması ve sağlık algısı ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli ve kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 20 Mart15 Ağustos 2022 tarihleri arasında başvuran 40 yaş ve üzeri kadınlardan dahil edilme kriterlerine uyan 160 gönüllü ile gerçekleştirildi. Verileri elde etmede; Hasta Bilgi formu, LURN (Lower Urinary Tract Dysfunction Research Network) Semptom İndeksi-29 (LURN SI-29), Mesane Durumunu Gösteren Hasta Algısı (MDHA) ve Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 160 kadının yaşları 42 ila 92 arasında (ortalama:62,40±10,44) değişmekte idi. SAÖ toplam puanı ortalama 45,25±5,27 iken LURN SI-29 toplam puanı ortalama 17,32±14,97 idi. MDHA toplam puanı ortalama 1,10±1,27 olup katılımcıların %46,9'u mesanesinde problem olmadığını bildirdi. %6,3'ü ise (n=10) ciddi mesane problemleri yaşadığını ifade etti. SAÖ toplam puanı ile LURN SI-29 toplam puanı (rho=-0,226 p=0.004), MDHA puanı (rho=-0,166 p=0.036) ve yaş (rho=-0,182 p=0.021) arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The aim of this study was to investigate lower urinary system dysfunction (LUSD) in postmenopausal women and to evaluate its relationship with health perception. Methods: This study was planned as a single centered, and cross-sectional study. It was carried out with 160 volunteers who met the inclusion criteria of women aged 40 and over who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 20 March and 15 August 2022. In obtaining the data; Patient Information form, LURN (Lower Urinary Tract Dysfunction Research Network) Symptom Index-29 (LURN SI-29), Patient Perception of Bladder Status (PPBC) and the Perception of Health Scale (PHS) were used. Results: Ages of 160 women included in the study ranged from 42 to 92 (mean: 62.40±10.44). While the mean PHS total score was 45.25±5.27, the mean LURN SI29 total score was 17.32±14.97. The mean PPBC total score was 1.10±1.27, and 46.9% of the participants reported that there was no problem in their bladder. 6.3% (n=10) stated that they had serious bladder problems. A significant negative correlation was found between PHS total score and LURN SI-29 total score (rho=-0.226 p=0.004), PPBC score (rho=-0.166 p=0.036), and age (rho=-0.182 p=0.021).