Sıçanlara uygulanan standart, ketojenik ve batı tipi diyetin basınç yarası üzerine etkisi
The effect of standart, ketogenic and western TYPE diet applied to rats on pressure wound
  1. Tez No: 632643
  2. Yazar: SERAP ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA SERT, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Araştırma, ketojenik ve batı tipi diyetin basınç yarası üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla planlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada, Sprague Dawley soyu sağlıklı 33 adet erkek sıçan rastgele, her grupta 11 sıçan olmak üzere standart diyet (kontrol), ketojenik diyet ve batı tipi diyet grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. 4'üncü haftanın 1'inci gününde tüm gruptaki sıçanların sırt bölgelerinde iki adet neodyum mıknatıs kullanılarak basınç yarası oluşturuldu. Sıçanların deney başlangıcı, 4'üncü ve 9'uncu haftada total kolesterol, trigliserid düzeyleri, vücut ağırlıkları ve boyları ölçüldü. BKİ'leri hesaplandı. 9'uncu haftada ise Ki-67 ve İnterlokin-6 düzeyleri ölçüldü. Yara alanından alınan dokular (7'inci ve 42'inci gün) ışık mikroskobuyla incelendi. Veriler istatistik programıyla analiz edildi. BULGULAR: Batı tipi diyet grubunun 9'uncu haftadaki vücut ağırlığı ve BKİ'nin hem ketojenik hem de standart diyet grubuna göre anlamlı oranda daha fazla olduğu belirlendi. Serum kolesterol, İnterlokin-6 ve Ki-67 düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark olmadığı sadece serum trigliserit düzeylerinin ketojenik diyet grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görüldü. Histopatolojik görüntüler incelendiğinde; diğer gruplarla karşılaştırıldığında batı tipi diyet grubunun 7'inci gündeki doku reepitelizasyonunun ve ülserin daha az olduğu; granülasyon, kollajen birikimi, enflamatuar hücre ve anjiogenez gelişiminin ise daha fazla olduğu belirlendi. 42'inci gün sonuçlarında ise batı tipi diyet grubunda; kollajen birikiminin standarda göre, enflamatuar hücre artışının ve anjiogenez oluşumunun ise hem standart hem de ketojenik diyete göre anlamlı derecede daha az olduğu saptandı. SONUÇ: Batı tipi diyetin hem ketojenik diyet hem de standart diyete göre, ketojenik diyetin ise standart diyete göre basınç yaralarının iyileşmesi daha etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: This study is planned to investigate the effect of ketogenic and western type diet on pressure wounds. MATERIAL AND METHOD: In this study, 33 male rats from the Sprague Dawley family are randomly divided into three groups, 11 rats in each group, as the standard diet (control), ketogenic diet and the western type diet group. On the first day of the fourth week, pressure wounds were created in the back regions of rats in the whole group using two neodymium magnets. Total cholesterol, triglyceride levels, body weights and heights were measured at the beginning of the experiment, at the fourth and ninth weeks of the rats. Their BMIs were calculated. In the ninth week, Ki-67 and Interlokin-6 levels were measured. Tissues from the wound area (seventh and 42nd day) were examined with a light microscope. Data was analyzed with statistics program. FINDINGS: It is determined that the body weight and BMI of the Western type diet group in the ninth week were significantly higher than both the ketogenic and standard diet group. It is observed that there is no significant difference between the groups in terms of serum cholesterol, Interlokin-6 and Ki-67 levels, but only serum triglyceride levels are significantly higher in the ketogenic diet group. When histopathological images are examined; tissue reepithelialization and ulcer are found to be less in the seventh day of the western diet group compared to other groups; granulation, collagen accumulation, inflammatory cell and angiogenesis development are determined to be more. On the 42nd day results, in the western diet group; collagen accumulation are found to be significantly lower compared to standard, inflammatory cell increase and angiogenesis formation compared to both standard and ketogenic diet. CONCLUSION: It is determined that the western diet is more effective than both the ketogenic diet and the standard diet, and the ketogenic diet is more effective in healing pressure wounds than the standard diet.