İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının firma performansına etkisinde dinamik yetenekler ve inovasyon ikliminin rolü
The roles of dynamic capabilities and innovation climate on the impact of human resources management practices on firm performance
  1. Tez No: 794153
  2. Yazar: YASİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışma kapsamında insan kaynakları yönetimi uygulamalarının dinamik yetenekler aracılığıyla firma performansına etkisinde inovasyon ikliminin rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Dinamik yetenekler, rekabet avantajını açıklamada Kaynak Tabanlı Yaklaşım'ın eksik yönlerini gidermek üzere ileri sürülen, sürdürülebilir rekabet avantajı kazanma ve sürekli değişen çevresel koşullara sahip yüksek rekabet ortamlarında örgütlerin çevrelerine uyum sağlamalarına odaklanan bir bakış açısıdır. Firma performansını etkileyen faktörlerin belirlenmesine yardımcı olan dinamik yeteneklerin oluşumunda insan kaynaklarının rolü ihmal edilmektedir. Öte yandan, çevresel değişimlere uyum konusunda örgütlerin sahip olduğu insan kaynaklarının ve inovasyonun önemi ile inovasyon için gerekli olan dinamik yeteneklerin araştırılması gerektiğini vurgulayan çalışmalar bulunmaktadır. Belirtilen amaç ve kapsam doğrultusunda bir araştırma modeli ve araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi için 216 çalışandan anket yoluyla toplanan bu kesitsel araştırmanın verileri, Yapısal Eşitlik Modellemesi yöntemi ile SmartPLS 3.0 ve IBM SPSS Statistics 26.0 programları ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; insan kaynakları yönetimi uygulamalarının dinamik yeteneklerin oluşumunu pozitif yönde etkilediği ve dinamik yeteneklerin firma performansını artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, firma performansını doğrudan etkilemediği fakat dinamik yetenekler aracılığıyla firma performansı üzerinde bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the role of innovation climate on the impact of human resource management practices on firm performance through dynamic capabilities. Dynamic capabilities view is introduced for overcoming the deficiencies of Resource Based View on competitive advantage and based on organizations' adaptation to their rapidly changing environment with hyper competition. Dynamic capabilities deal with the conditions which affect firm performance and the neglected role of human resources in order to sustain competitive advantage. On the other hand, various studies address the importance of human resources of organizations and innovations in terms of adapting environmental changes and dynamic capabilities needed for innovation. In the light of stated purpose and literature review, a research model and related hypotheses are proposed. The cross-sectional data was collected from 216 employees through online surveys. SmartPLS 3.0 for Structural Equation Model and IBM SPSS Statistics 26.0 were utilized for analyzing the collected data. According to results of the study, human resources management practices have a positive effect on the development of dynamic capabilities and dynamic capabilities have a direct impact on firm performance. However, human resource management practices don't affect firm performance directly and dynamic capabilities have a mediator role on the impact of human resource management practices on firm performance.