Yöneticilerin bilişsel haritaları ile örgütlerin strateji haritalarının hizalanması: Bir yükseköğretim kurumu örnek olayı
Alignment of managers cognitive map and organizations strategy map: A case of university
- Tez No: 794157
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yöneticilerin bilişsel haritaları ile örgütlerin strateji haritalarının hizalanması ve bunların bir yüksek öğretim kurumunda uygulanması çalışmamızda üniversitedeki yöneticilerin bilişsel haritalarıyla üniversitenin strateji haritasının uygulanması arasında nasıl bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Buradan hareketle üniversitelerin stratejilerinin yukarıdan aşağıya uygulanmasını sağlamak için oluşturulan strateji haritalarının tepe yönetimden aşağıya doğru iletilip iletilemediği ve bunların uygulanabilir hale gelip gelmediğini ölçecek bir sistem meydana getirilmiştir. Ayrıca oluşturulan bu sistem doğrultusunda örnek olayda üniversitede bunun uygulamasının nasıl oluşturulabileceği de belirtilmiştir. Ayrıca hedeflediğimiz uygulamalara ulaşabilmek için birçok çalışma yapılmıştır. Bu doğrultuda araştırmamızın bilişsel haritalarını elde edebilmek için 16 yönetici öğretim üyesi ve bir üst düzey üniversite yöneticisi ile kağıt kalem bilişsel haritalama yöntemi kullanılarak toplam 17 bilişsel harita oluşturulmuştur. Araştırmamızın nicel kısmı için ise üniversitede bulunan öğretim üyelerinden anketler toplanmıştır. Bu doğrultuda da 227 anket elde edilmiş ve bu anketler analize sokularak sonuçlar yorumlanmıştır. Böylece bu çalışmalar için hem bilişsel haritaları hem de strateji haritalarını içeren hipotezler oluşturulmuştur. Bu çalışmadan sonra, strateji haritasında yer alan değişkenleri ve bilişsel haritalarla elde edilmesi planlanan süreçleri kapsayan dolayısıyla da gerek strateji haritaları gerekse bilişsel haritaları kapsayan hipotezler yapılan analizler neticesine göre yorumlanarak değerlendirilmiştir. Tezimizde yaptığımız araştırmamızın amacı organizasyonlarda, stratejilerin nasıl oluşturulduğu, oluşturulan stratejilerin tepe yönetiminden aşağıya inip inmediği yani uygulamada nasıl bir durum ortaya çıktığı, yöneticilerin ve çalışanların strateji için nasıl bir bakış açısına sahip olduklarının çok yönlü olarak ortaya getirmektir. Çalışma sonucunda örnek olarak araştırma yapılan üniversitede stratejilerin doğru bir şekilde oluşturulduğu, tepe yönetim tarafından doğru bir şekilde uygulandığı ve bu stratejilerin yukarıdan alta iyi bir şekilde iletildiği yani tüm üniversite çalışanlarının aynı stratejik hedefler doğrultusunda bir ekip çalışması içinde oldukları görülmüştür. Sonuç olarak örnek olarak alınan üniversitenin çok hızlı bir şekilde gelişerek kısa zamanda daha iyi noktalara geleceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alignments of managers cognitive maps and organisations strategy maps and a case of university thesis are prepared to show strategical alignments and communication between strategy maps and cognitive maps. We tried to settle a strategic system for applying organisational strategies from high-level to low-level workers. Because strategy maps and cognitive maps have lots of common properties, for this reason, we tried to explain these methods' differences and similarities in this study. For this reason, we used cognitive maps and strategy maps to align both of them to catch better strategic aspects of the universities. In this work, we tried to align managers' cognitive maps and organisations' strategy maps to improve and make dynamic organisational strategies. This study aims to create a new strategic system for organisations that need to find unique aspects of their strategic approaches. For this reason, we applied a strategy map survey to 227 faculty members. In addition, we made a cognitive mapping method for the 17 university managers with the paper and pencil method. As a result, we compared the results of our quantitative study by analysing the strategy map survey results with the analysis results of our qualitative study results obtained by cognitive mapping. At the end of the analysis, six hypotheses were formed for these studies, including both cognitive maps and strategy maps. After this study, the hypotheses covering the variables in the strategy map and the process planned to be obtained with the cognitive maps, thus covering both the strategy map and cognitive maps, were interpreted and evaluated according to the results of the analyses. For our research in organisations, we chose a university as an example here; it reveals how the strategies are created, whether the strategy goes down from the top management in other words, what kind of situation arises in practice, and what kind of perspective managers and employees have for strategy. As a result of the study as an example, it was seen that strategies were formed correctly in the university where the research was conducted and implemented correctly by the top management and these strategies were communicated well from top to bottom that is, all university employees were in teamwork in line with the same strategic goals. As a result, it has been evaluated that the university, which has been taken as an example, will develop quickly and reach better points rapidly.