قياس كفاءة أداء المصارف الإسلامية العراقية باستخدام مغلف البيانات دراسة تحليلية مقارنة مع المصارف الإسلامية الأردنية والسعودية للمدة (2011- 2020)
Veri zarfını kullanarak Iraklı islami bankaların performansının etkinliğinin ölçülmesi Ürdün ve Suudi islami bankalarla ile (2011-2020) dönem için karşılaştırmalı bir analitik çalışma
  1. Tez No: 794171
  2. Yazar: MORTAZA KHUDHAIR HUSSEIN AL-BADRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESSIA RIES AHMED ABU RIES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu dönemde bankacılık sektöründe bankacılık faaliyetlerinin etkinliği sorusu önemli bir yer tutmaktadır. Son yirmi yılda İslami bankacılık, birçok Arap ve Müslüman ülkede ve dünyanın diğer ülkelerinde önemli gelişmeler görmüş ve yaygınlaştırmıştır ve bu gelişme, küresel ekonomiye açılma, sermaye hareketinin serbestleşmesi gibi birçok faktörden kaynaklanmaktadır. ve yapısal reformlar. Finansal sistemin ve piyasaların genel entegrasyonu, bu kurumların varlıklarının, mevduatlarının ve kârlarının büyümesine ve yüksek düzeyine yansır. Buna rağmen, İslami bankalar hala birçok zorluk ve zorlukla karşı karşıyadır ve belki de en önemli zorluklar, İslami bankacılık finansal ürünleri sunan İslami pencereler açan geleneksel bankalardır ve bu bankaların bankacılık sektöründe uzun bir geçmişe ve yapabileceklerinden daha fazla deneyime sahiptir. Bu sayede bankacılık işlemleri daha verimli hale gelmektedir. Zorluğu çözmeye yönelik en önemli pratik stratejilerden biri, İslami bankaların hizmet sağlamadaki yüksek etkinliğidir ve artan rekabet, bankacılık sektörünün etkinliğini değerlendirmeye ve fonksiyonel bölümleri belirlemeye yardımcı olan bilgilere ihtiyaç doğurmaktadır. Veri Ortamı Analizi (VZA) yöntemi de dahil olmak üzere bir dizi yöntem kullanılabilir. Çalışmanın amacı, üç ülkedeki (Irak, Ürdün, Suudi Arabistan) İslami bankalardan oluşan bir örneklemin (2011-2020) dönemindeki etkinliğini veri zarflama yöntemi (VZA) kullanarak ölçmektir. Irak'ta İslami bankacılığın yeni deneyimi ile ilgili olarak, Irak'taki İslami bankalar hem metodolojik hem de uygulamalı çerçevelerde zorluk ve engellerle karşılaşmakta ve bu tür bankaların temel ilkeleri gerektiği gibi uygulanmamaktadır. 2011-2020 dönemi için çalışmanın amaçlarına ulaşmak için (VZA) uygulanmış ve materyal analiz edilmiş ve veri zarfının (VZA) ikinci baskısı uygulanarak sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, sabit hacimli getiri modeline göre (Al-Bilad, Jordanian Islamic, Jordanian International, Irak Ulusal İslami) dört bankanın tam etkinliğe ulaştığını göstermiştir. (2011-2020) döneminde beş banka değişken hacimli getiri modelinden tam verim elde etmiştir (Al-Bilad, Al-Jazeera, Urdun islam, Urdun Ulusal, Irak islami ulusal). Çalışma, İslami bankacılık deneyiminin yeni olması, Irak'taki güvenlik ve siyasi koşullar ve Irak bankalarının çoğunun küçük olması nedeniyle, örnek alınan Irak bankalarının yarısının verimsiz olduğunu ve optimal mali büyüklüklerine ulaşmadığını ortaya koydu. bu nedenle bankaların çoğu başkent Bağdat'ta yoğunlaşmış ve taşrada çok az şubesi olması faaliyetlerini olumsuz etkilemiştir. Çalışmanın en önemli tavsiyelerinden biri, verimsiz bankaların kişisel becerilerini geliştirmek ve verimliliği artırmak için yoğun eğitimler yapmaları ve eğitim yoluyla verimliliklerini artırmaları gerektiğidir. İslami bankaların zorlu rekabet karşısında ekonomik kalkınmayı sağlayabilmeleri için tam hizmet vermeleri ve tüm sektörlerin finansmanına katılmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The question of the effectiveness of banking activities in the banking sector during this period occupies an important place. In the last two decades, Islamic banking has seen significant developments and spread in many Arab and Muslim countries and other countries of the world, and this development is due to many factors, such as opening up to the global economy, liberalization of capital movement and structural reforms. The overall integration of the financial system and markets is reflected in the growth and high level of assets, deposits and profits of these institutions. Despite this, Islamic banks still face many challenges and difficulties, and perhaps the most significant challenges are the conventional banks that have opened Islamic windows offering Islamic banking financial products, and these banks have a long history in the banking sector and more experience than they are capable of doing. This makes banking operations more efficient. One of the most important practical strategies to solve the challenge is the high efficiency of Islamic banks in providing services, and increasing competition creates the need for information that helps to assess the efficiency of the banking sector and identify functional divisions. A number of methods can be used, including the Data envelopment Analysis (DEA). The objective of the study is to measure the efficiency of a sample of Islamic banks in three countries (Iraq, Jordan, Saudi Arabia) over the period (2011-2020) using the data envelopment analysis (DEA). Regarding the new experience of Islamic banking in Iraq, Islamic banks in Iraq face difficulties and obstacles in both methodological and practical frameworks, and the basic principles of such banks are not properly implemented. In order to achieve the objectives of the study for the period 2011-2020, (DEA) was applied and the material was analyzed, and the results were obtained by applying the second edition of the data envelope analysis (DEA). The results of the study showed that four banks (Al-Bilad, Aljazira, Jordanian Islamic, Jordanian Islamic, Jordanian International, Iraqi National Islamic) achieved full efficiency according to the fixed-volume return model. Five banks achieved full efficiency from the variable-volume return model (Al-Bilad, Al-Jazeera, Jordanian Islamic, Jordanian International, Iraqi National Islamic) during the period (2011-2020). The study revealed that half of the sampled Iraqi banks were inefficient and did not reach their optimal financial size, due to the newness of the Islamic banking experience, the security and political conditions in Iraq, and the small size of most Iraqi banks. For this reason, most of the banks are concentrated in the capital Baghdad and have very few branches in the provinces, which has negatively affected their operations. One of the most important recommendations of the study is that inefficient banks should conduct intensive trainings to improve their personal skills and increase efficiency and increase their efficiency through training. Islamic banks need to provide full service and participate in the financing of all sectors to ensure economic development in the face of tough competition.