قياس المنطق لابن رشد
İbn Rüşd'ün kıyas anlayışı
- Tez No: 921286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇALDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Arap ve İslam tarihinin en önemli filozoflarından biri olan İbn Rüşd'ün Kıyas Anlayışı. Aynı zamanda Batı dünyasında da öne çıkan bir karakterdir. Araştırma, onun mantıksal görüşünü ve bu görüşün İslam ve Batı düşüncesindeki felsefi ve bilimsel etkilere yansımasını analiz etmektedir . Araştırma, ana başlıklara ayrılmıştır: İbn Rüşd'ün mantık ölçütünün incelenmesinin önemini vurgulayan bir giriş. Bu çalışma, felsefi ve bilimsel düşünce bağlamında büyük bir önem kazanmaktadır; çünkü İslam medeniyeti tarafından üretilen zengin entelektüel mirası anlama açısından yeni ufuklar açmaktadır. Ayrıca, İbn Rüşd'ün doğu ve batı kültürleri arasında bir köprü işlevi gördüğüne de dikkat çekilmektedir. Araştırmanın hedefleri arasında, Aristoteles mantığında yer alan mantık ölçütünün temel prensiplerini anlama, İbn Rüşd'ün bu teorinin gelişimindeki rolünü vurgulama ve etkisinin İslam medeniyeti ve sonraki dönemler üzerindeki boyutlarını inceleme bulunmaktadır . Araştırmada, İbn Rüşd'ün hayatı ele alınmış, onun İslam mirasında öne çıkan bir filozof ve mantıkçı olarak konumu vurgulanmıştır. Felsefi eserleri ve Aristoteles'in eserlerini açıkladığı kitapları tanıtılmıştır. Bu çalışmada,“Organon”kitaplarının İbn Rüşd'ün mantık görüşüne etkisi üzerinde durulmuştur . Araştırma sırasında, İbn Rüşd'ün mantık ölçütü kavramı tanımlanmış, türleri belirtilmiş ve İbn Rüşd'ün mantık ölçütünü incelerken başvurduğu kaynaklar, özellikle Aristoteles ve Farabi gibi önemli kaynaklar açıklanmıştır. Mantığın özellikleri ve önemi vurgulanmış, Aristoteles düşüncesinin İbn Rüşd'ün mantık teorisine yansıması açıklanmıştır . Ardından, İbn Rüşd'ün geliştirdiği mantık ölçütü teorisi, onun metodolojisini inceleyerek analiz edilmiş ve Aristoteles ile XII Farabi'nin teorileriyle metodoloji, hedefler, bileşenler ve uygulamalar açısından karşılaştırılmıştır. Bazı örneklerle desteklenmiştir. Ayrıca, İbn Rüşd'ün mantık uygulamaları ile Thomas Aquinas'ın uygulamaları arasındaki farklar karşılaştırılmış; İbn Rüşd'ün etkisi altında kalan bazı filozoflar, örneğin Baruch Spinoza ve John Locke'un mantık, felsefe ve din ilişkisi, bilim felsefesi ve siyasi düşünce gibi çeşitli yönleri ele alınmıştır . Bu teorinin güçlü ve zayıf yönlerine, Aristoteles mantığının mantık prensipleriyle uyumuna da değinilmiştir. Son olarak, İbn Rüşd'ün mantık ölçütü teorisinin İslam ve Batı felsefi ve bilimsel düşüncesindeki etkisi tartışılmıştır. İbn Rüşd'ün İslam felsefi mirasını Batı'ya aktarmadaki rolü ve Orta Çağ ve modern dönemde Avrupa düşüncesi üzerindeki derin etkisi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the study of logical reasoning according to Ibn Rushd, one of the most significant philosophers in Arab and Islamic history, as well as a prominent figure in the Western world. It analyzes his logical perspective and its impact on philosophical and scientific thought in both Islamic and Western traditions. The research is divided into main sections, including an introduction that outlines the importance of studying logical reasoning in Ibn Rushd's work. This study holds considerable significance within the context of philosophical and scientific thought, opening new avenues for understanding the rich intellectual heritage produced by Islamic civilization. It also highlights the importance of Ibn Rushd's role as a bridge between Eastern and Western cultures. The objectives of the research include understanding the fundamental principles of logical reasoning as presented in Aristotelian logic, emphasizing Ibn Rushd's role in developing this theory, and assessing its influence on Islamic civilization and subsequent eras. The study focuses on key aspects, including an overview of Ibn Rushd's life, showcasing his status as a prominent philosopher and logician in the Islamic heritage. It presents his most important philosophical works and the books in which he commented on Aristotle's texts, particularly focusing on the impact of the“Organon”on Ibn Rushd's understanding of logic. The research discusses the concept of logical reasoning in Ibn Rushd's work, defining it and mentioning its types, as well as the sources he relied upon in his study of reasoning, including Aristotle and AlFarabi. It highlights the characteristics and significance of reasoning, clarifying how Aristotelian thought reflects on Ibn Rushd's theory of reasoning. XIV Subsequently, I analyzed and evaluated the theory of logical reasoning through Ibn Rushd's methodological approach, comparing it to the theories of Aristotle and Al-Farabi in terms of methodology, objectives, components, and applications, citing specific examples. The discussion also addresses the strengths and weaknesses of this theory and its alignment with the logical principles of Aristotelian logic. Finally, the research discusses the impact of Ibn Rushd's theory of logical reasoning on philosophical and scientific thought in both the Islamic and Western worlds, emphasizing his role in transmitting the Islamic philosophical heritage to the West and its profound influence on European thought during the medieval and modern periods.