قياس جودة الخدمات المصرفيةدراسة مقارنة بين البنوك الإسلامية والتقليدية في اليمن
Bankacılık hizmetlerinin kalitesinin ölçülmesi - Yemendeki İslami ve geleneksel bankalar arasında karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 925152
  2. Yazar: MEYSUN SUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULNASER ALJASEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bankacılık hizmetlerinin kalitesinin ölçülmesi, günümüzde önemli konulardan biri kabul edilir. Zira bilindiği üzere hizmet kalitesi, ekonomik yönden çok önemli bir durum olmuştur. Bu sadece seçkin hizmet sunumundaki role indirgenemez. Aynı zamanda bu çalışma hizmet sunumunun gerçek performansıyla Yemen'deki İslami ve Ticari Bankalardan bu hususta beklenen performansı karşılaştırmaya çalışmaktadır. Kuşkusuz özellikle Yemen'in içinde bulunduğu koşullar altında bankacılık hizmetlerinin kalitesini ölçmek son derece bir durumdur. Bu sebeple İslami bankalara, geleneksel bankalara ve müşterilerine dağıtıldı çözüm analizi için istatiksel analiz kullanıldı. Sonra gerek müşterilerin ve gerekse banka içerisinde çalışan görevlilerin görüşleri değerlendirilecektir. Dolayısıyla hizmetle ilgili müşterilerin beklentileriyle kendilerine sunulan gerçek hizmet arasındaki farkları ölçmek için kullanıldı SERVQUAL kalite ölçümü kullanılacaktır. Bu da“Hizmet Kalitesi”(Service Quality) kelimesinin kısaltılmış hali kabul edilir. Aynı şekilde bu ölçek, hizmeti değerlendirmesi için sunulan bir dizi boyut ve kriterlere dayanmaktadır. Hizmetin değerlendirmesi ise hazırlık, altyapı, ekipman ve buna ek olarak itimat, güven, hızlı yanıt, önem verme gibi somut maddi yönler aracılığıyla olacaktır. Aynı şekilde sonuçlar, hizmetlerin kalitesi ve beklenen hizmetlerin boyutlarıyla müşteri memnuniyeti arasında ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Hizmetlerin kalitesi ve beklenen hizmetlerin boyutları artıkça müşterilerin memnuniyeti artmaktadır. Ulaşılan sonuçlara dayanarak araştırma, müşteri beklentileri ve arzularıyla reel olarak sunulan kalite düzeyi arasında boşluğu daraltmaya odaklanmayı önermektedir. Buna ek olarak reklam ve tanıtım esnasında hizmetlerin kalitesi hususunda farklı yönlere odaklaşmayı ve daha fazla müşteri çekebilmek için yeni araçlar yaratmayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
Measuring the quality of banking services is considered an important issue in today's world, as it has become recognized that the quality of services is an urgent matter from an economic point of view. This role is not limited to providing outstanding service only. Rather, the study seeks to compare the actual performance of the service provided with its expected performance in both commercial banks and Islamic banks in Yemen. The importance of measuring the quality of banking services is extremely important, especially in light of the current circumstances in Yemen. As such, statistical analysis was used to analyze the questionnaire that was distributed to Islamic banks and conventional banks and their customers. Then, the opinions of both customers and employees in the banks were evaluated. Here is where the importance of using the SERVQUAL (short for service quality) model comes, as it was used to measure the difference between the customers' expectations of the service with the actual service provided to them. This measurement scale also depends on a set of dimensions or criteria that are presented to the customer to evaluate the service through: the tangibles (including materials, facilities, and equipment), reliability, assurance, responsiveness, care, etc., The results show a relationship between the dimensions of service quality, expected services, and customer satisfaction; the greater the dimensions of service quality and expected services, the greater customer satisfaction. Based on the results, the study recommends focusing on narrowing the gap between customers' expectations and desires and the level of quality that is actually provided. It also recommends focusing on the differences in the quality of services during advertising and focusing on creating new tools to attract more customers.