Karpal tünel sendromu tanısında konvansiyonel elektrofizyolojik yöntemlerle kanıtlanmış ve kanıtlanmamış hastalarda interferans paterninin kantitatif analizi
  1. Tez No: 79419
  2. Yazar: FATMA GÜLDEN ÖZÖNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
67 ÖZET Kantitatif İP analizinin, konvansiyonel elektrofizyolojik incelemelerle tanısı desteklenemeyen KTS yakınmalı hastaların tanısına katkısım araştırmak üzere yapılan bu çalışmaya bilateral KTS'u elektofizyolojik olarak kanıtlanmış 20“KTS”, kanıtlanmamış 20“semptomatik”ve 20 sağlıklı gönüllü“normal”olmak üzere 60 olgu alınmıştır. KTS ve semptomatik gruplarda semptom (şikayet süresi, uyuşma) ve bulgular (tinel testi), her grupta bilateral median ve ulnar, motor distal latans, motor ve duyu hızları ve APB ve ADM kaslarında tam kası sırasında kantitatif İP analizi yapılmıştır. Semptom ve bulgular incelendiğinde KTS grubunda hem sürekli uyuşmada, hem de gece uyuşmasında şikayet süresinin artması ile artış saptanmıştır. Semptomatik grupta ise uyuşma yakınması daha çok gece olup, şikayet süreleri 1 yılın altında toplanmıştır. Kantitatif İP analizinde tam kası sırasında APB kasında ortalama amplitüd (A) ve ortalama amplitüd/dönüş sayısı (A/D) oranlan KTS ve semptomatik gruplarda normal gruba göre düşüş göstermiştir. Dağılım paternlerinin normal gruptan elde edilen güven aralıkları içerisindeki incelemede de kontrol olarak alman ADM kası A/D paternleri her üç grupta hemen hemen aynı iken, APB kasında paternlerin bu kadar benzemediği ve KTS grubunda %95 güven aralığının altına düşme eğilimi gösterdiği dikkati çekmiştir. Sonuç olarak, KTS şüphesi olan hastalarda uyuşma yakınması daha sonra ortaya çıkabilecek elektrofizyolojik bulguların öncüsü olabileceği, elektrofizyolojik bulguların ortaya çıkması için ortalama 1 yıldan daha fazla zaman gerektiği ve kantitatif İP analizinde KTS ve semptomatik gruplarda A ve A/D oranlarının normallere göre düşük olması nedeniyle elektrofizyolojik bulgular gelişmeden önce A'lerde düşüş olabileceği kanısına varılmıştır. Kantitatif İP analizi, üzerinde deneyim kazanıldıkça, tanılan konvansiyonel elektrofizyolojik incelemelerle doğrulanamayan hastalar için kullanılabilecek bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY This study aimed to investigate the diagnostic contribution of analysis of quantitative IP in symptomatic patients whose diagnosis of CTS was not confirmed by conventional electrophysiologic studies. The study group consisted of 60 female patients, 20 of whom had bilateral CTS proven electrophysiologically, 20 symptomatic patients without electrophysiological abnormality, and 20 subjects as control. Duration of complaints and pattern of numbness and tinel sign were recorded. Bilateral median and ulnar motor distal latencies, motor and sensory velocities were recorded. Quantitative IP analysis during full contraction at APB and ADM muscles were performed. The frequency of patients with continuous and night numbness increased in relation to the duration of complaints in CTS group. Numbness at night seemed to be more frequent and duration of complaints was less than 1 year in the symptomatic group. In quantitative IP analysis, mean amplitude (A) and mean amplitude/turn number (A/T) ratios were found to be lower during full contraction in CTS and symptomatic groups when compared to that of normal group. Distribution pattern within confidence intervals obtained from normal group was similar for each A/T pattern in ADM muscle in all the groups, while patterns were not similar among the groups in APB muscle. The A/T values in CTS group had a tendency to drop below the 95% confidence interval. In conclusion, complaint of numbness may be the initial symptom of forthcoming electrophysiologic findings which seem to appear in a period longer than 1 year. Since A and A/T ratio were lower in CTS and symptomatic groups when compared to that of normal, it is probable that decline in A may occur in advance to the development at electrophysiologic findings. More experience with the technique of quantitative IP analysis will enable us to utilize this method in patients who can not be diagnosed by means of conventional electrophysiologic studies.