Erken evre karpal tünel sedromu tanısında kısa mesafeli iletim tekniği
Short distance conductance tecnique for the diagnosis of carpal tunnel syndrome in early stages of disease
- Tez No: 163325
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
55 6. ÖZET KTS en sık görülen periferik sinir tuzaklanma sendromudur. Tanı koymada tek başına semptom ve klinik bulgular genellikle yetersiz olup, nörofizyolojik yöntemler, klinik tanıyı doğrulamak ve sinir tuzaklanmasının derecesini değerlendirmek için uygulanan başlıca tanısal testtir. Sinir iletimi çalışmalarının normal olması KTS tanısını dışlamaz. Klinik olarak KTS tanısı konulan hastaların % 20-25 'inde sinir iletim incelemeleri negatifdir. KTS'de N. medianus'un iletim anormallikleri fokaldir, başlangıçta en azdır ve KT içinde bulunan proksimal segmentle sınırlıdır. Sonuçda daha hızlı ileten distal segment hafif proksimal yavaşlamayı maskeleyebilir. Biz henüz erken dönemdeki KTS'de avuçiçi-bilek segmentinde mesafeyi daha kısa tutup, KT'de N. medianus'un tuzaklanma bölgesi dışındaki henüz patolojik değişikliklerden etkilenmemiş distal bölgeyi çıkararak, KTS tanısında duyarlılığı arttırıp arttıramıyacağımıza dair bir hipotez ileri sürdük. Çalışmamızda klinik olarak KTS düşünülen, KTS için yapılan konvansiyonel elektrofizyolojik incelemeleri normal saptanan yaş ortalaması 40,08 ± 7,25 (23-50 aralığında) olan, 4 erkek, 37 kadın 41 olgunun toplam 66 elinde avuçiçi-bilek segmentinde duyusal ortodromik santimleme yöntemi uygulanmış, sonuçlar yaş ortalaması 37,78 ± 7,38 (22-50 aralığında) olan 7 erkek, 27 kadın 34 olgunun toplam 68 elinden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmştır.Avuçiçi-bilek segmentinde distal bilek çizgisinden sırasıyla 8, 7, 6, 5, 4 cm mesafelerden uyarım yaparak, bu mesafeledeki hız, latans ve latanslar arası farkları (iletim gecikmesi) hasta ve kontrol grubunda karşılaştırdık. 4-5, 5-6, 6-7, 7-8.cm ler arası latans farkı(iletim gecikmesi) her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamsız olup (p>0.1) 4, 5, 6, 7, 8.
Özet (Çeviri)
56 7.SUMMARY CTS is the most common peripheral nerve entrapment syndrome. Symptoms and clinical findings alone are generally insufficient for diagnosis and neurophysiologic methods are usually necessary to confirm the diagnosis and to evaluate the degree of entrapment. A normal nerve conduction study does not rule out CTS.Nerve conduction study is negative in 20-25% of patients clinically diagnosed as CTS. Conduction anomalies of median nerve are focal and minimal in the early stages of the disease and are limited to the proximal segment that lies in the carpal tunnel. For this reason, relatively fast conducting distal segment may mask the slowing of conduction in the proximal segment. We hypothesized that we may increase the sensitivity of electrophysiologic studies for the diagnosis of CTS by decreasing the palm-wrist segment distance so that the unaffected distal segment can be excluded. 66 hands of 41 cases, clinically diagnosed as CTS but with a negative conventional electrodiagnostic study were included, in our study The mean age of study group was 40,08 ± 7,25 (range 23-50 years) and 4 of the patients were male while 37 were female. Sensory orthodromic inching method was applied to the palm- wrist segment and the results were compared with the control group. 68 hand of 34 cases formed the control group 7 of which were male and the mean age of the control group was 37,78 ± 7,38 (range 22-50 years). We performed consecutive stimulations in the palm-wrist segment at 8,7,6,5, and 4 cm distances from the distal wrist crease.