Ağız gargaralarının kompozit rezinlerin renk değişimi ve çözünürlüğü üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mouthwashes on the color change and solubility of composite resins
  1. Tez No: 794193
  2. Yazar: TUĞBA BİLGE BÜBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF PINAR BAKIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı güncel ağız gargaralarının kompozit rezinlerin renk değişimi ve çözünürlükleri üzerine etkilerini karşılaştırarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda nanofil, nanohibrit ve mikrohibrit tipte üç farklı kompozit rezin(Filtek Ultimate, Estelite Sigma Quick, Filtek Z250) kullanıldı. Her kompozit materyalinden 40 adet olmak üzere toplam 120 adet örnek hazırlandı. Kompozit rezinler, yuvarlak disk şeklinde 10 mm x 2 mm ebatında plastik kalıplara yerleştirildi, LED ışık cihazı ile polimerizasyonları sağlandı. Hazırlanan örneklerin, polisaj diski ve cila lastiği ile bitirme-cila işlemleri yapıldıktan sonra distile suda bekletildi. Renk stabilitesi amacıyla ilk renk ölçümleri VITA Easyshade® V (VITA, Almanya) kullanılarak gerçekleştirildi. Çözünürlük ölçümü için ise örneklerin kuru ağırlıkları tartıldıktan sonra çap ve kalınlıkları kumpasla ölçülerek kaydedildi. Ardından her gruptan örnekler üç farklı gargaraya(Kloroben, Listerin Advanced White, Colgate Plax) 14 gün süresince günde 2 kez 2 dakika boyunca daldırıldı. 14 gün sonunda tüm örneklerin renk ve ağırlık ölçümleri tekrarlandı. İstatistiksel yöntem olarak Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the color change and solubility effects of current mouthwashes on composite resins. Materials and Metods: In our study, three different composite resins (Filtek Ultimate, Estelite Sigma Quick, Filtek Z250) of nanofil, nanohybrid and microhybrid type were used. A total of 120 samples were prepared, 40 of which were from each composite material. Composite resins were placed in 10 mm x 2 mm plastic molds in the form of a round disc, and polymerization was achieved with an LED light device. The prepared samples were kept in distilled water after finishing-polishing with a polishing disc and polishing rubber. Initial color measurements for color stability were made using VITA Easyshade® V (VITA, Germany). For the solubility measurement, after weighing the dry weights of the samples, the diameter and thickness were measured with a caliper and recorded. Then, samples from each group were dipped in three different mouthwashes (Chloroben, Listerine Advanced White, Colgate Plax) for 2 minutes, 2 times a day for 14 days. After 14 days, color and weight measurements of all samples were repeated. Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used as statistical methods.