Beyazlatıcı ağız gargaralarında bekletilen farklı içeriklere sahip yapay dişlerin renk stabilitelerinin incelenmesi
Investigation the color stabilities of artificial teeth with different chemical contents kept in whitening oral mouthrinses
  1. Tez No: 632468
  2. Yazar: YUSUF MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, kahve ve kırmızı şarap solüsyonlarıyla renklendirilen, farklı kimyasal içeriklere sahip dört yapay diş grubunun, beyazlatıcı ağız gargaralarında bekletilmesi sonucu meydana gelen renk değişimleri ve birbirlerine göre oluşan renk değişim farkları in-vitro koşullarda incelenmiştir. Bu amaçla polimetilmetakrilat, çapraz bağlarla güçlendirilmiş polimetilmetakrilat, mikro dolduruculu kompozit rezin ve nano hibrit kompozit rezin materyallerinin her birisi için 30 adet olacak şekilde, toplam 120 adet, en büyük boyutlarda ve en düz vestibül yüzeylere sahip, A2 renginde üst çene santral yapay diş kullanılmıştır. Yapay dişler kahve ve kırmızı şarap solüsyonlarında bekletilerek renklendirildikten sonra Listerine Advance White, Cest 3D White ve distile su solüsyonlarında bekletilerek; başlangıç, renklendirme sonrası, 1. ay, 3. ay ve 6. ay renk değerleri, yapay dişlerin orta üçlü bölgesinden spektrofotometre (VITA Easyshade Advance 4.0) cihazı ile ölçülmüş ve L*, a*, b* parametreleri kaydedilmiştir. Renk değişimlerinin değerlendirilmesinde ΔE ve ΔWID indeksleri kullanılmıştır. Hesaplamalarda istatistik anlamlılık düzeyi () %5 olarak alınmış ve hesaplamalar için SPSS (IBM SPSS for Windows, Ver.24) istatistik paket programı kullanılmıştır. Nano hibrit kompozit yapay dişlerin, diğer gruplardan daha az renk değişimi gösterdiği, renk geri kazanımının zamana bağlı olarak arttığı ve bu çalışmada kullanılan beyazlatıcı ağız gargaralarının renklenmiş yapay dişlerin renk değişimleri üzerindeki etkinlikleri arasında fark olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the color change and the differences in color changes according to each other of four artificial tooth groups having different chemical contents colored by coffee and red wine solutions with different chemical ingredients were examined under in-vitro conditions as a result of the bleaching mouthrinses. For this purpose, polymethylmethacrylate which is reinforced with cross-links, microfilling composite resin and nano hybrid composite resin materials for each of 30 pieces, total 120 units A2-colored upper jaw central artificial teeth with the largest dimensions and the flatest vestibule surfaces were used. After artificial teeth are kept in coffee and red wine solutions, they are kept in Listerine Advance White, Cest 3D White and distilled water solutions; initial, post-coloring, 1st month, 3rd month and 6th month color values were measured with the spectrophotometer (VITA Easyshade Advance 4.0) device from the middle triple region of the artificial teeth and L *, a *, b * parameters were recorded. ΔE and ΔWID indices were used to evaluate color changes. Statistical significance level (α) was taken as 5% in calculations and for the calculation SPSS (IBM SPSS for Windows, Ver.24) statistical package program was used. It has been concluded that nano hybrid composite artificial teeth show less color change than other groups, color recovery increases with time and there is no difference between the effects of whitener mouthrinses on color changes of colored artificial teeth used in this study.