Ağız gargaralarının diş rengindeki restoratif materyallerin renklenmesi üzerine etkisi
The effect of mouthrinses on coloration of tooth-colored restorative materials
- Tez No: 868382
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN GÜR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, 5 farklı ağız gargarasının 6 farklı diş renginde restoratif materyalin renklenmesi üzerine etkilerini incelemektir. Bu tez çalışmasında 6 farklı diş renginde restoratif materyalden (I-Flow, Tetric N-Ceram, Tetric N-Flow, Clearfil Majesty Esthetic, Dyract XP, Equia Forte) 2 mm kalınlığında ve 6 mm çapında toplam 360 disk şeklinde örnek hazırlandı. Hazırlanan örnekler 20 sn ışık yoğunluğu 1200mW/cm² olan ışık cihazı ile (BlueLEX GT-1200W, Monitex, Taiwan) polimerize edildi. Örneklerin tümü, post polimerizasyon için 24 saat distile su içerisinde bekletildi. Daha sonra örnekler her saklama kabında 10'ar adet disk olucak şekilde ağzı kapalı saklama kaplarına alındı (n=10). Her saklama kabının üzerine restoratif materyalin ve Listerine, Colgate Plax, Sensodyne, Meridol ve Klorhex-Plus gargaralarının isımleri yazıldı. Sınıflandırılan kaplara örneklerin tüm yüzeyi sıvı içinde kalacak şekilde ilgili gargaralar ilave edildi. 1 yıllık gargara kullanımına denk gelecek şekilde, örnekler 5 farklı ağız gargarasında ve distile suda 12 saat bekletildi. Daha sonra tüm örnekler renk ölçümü yapılmadan önce distile su ile yıkandı ve kurutuldu. Renk ölçümleri, tüm örnekler gargaralarda bekletilmeden önce (T0) ve 12 saat süreyle gargaralarda bekletildikten sonra (T1) yapıldı. Renk ölçümü için spektrofotometre cihazı (Vita Easyshade V) kullanıldı renk değerlerinin kompozit ve gargara türüne göre zaman bakımından değişimleri iki yönlü ANOVA ve genelleştirilmiş doğrusal modeller ile incelenmiştir. Çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Analiz sonuçları ortalama ± standart sapma olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to examine the effects of 5 different mouthwashes on the discoloration of 6 different tooth-colored restorative materials. In this thesis, a total of 360 disc-shaped specimens of 2 mm thickness and 6 mm diameter were prepared from 6 different tooth-colored restorative materials (I Flow, Tetric N-Ceram, Tetric N-Flow, Clearfil Majesty Esthetic, Dyract XP, Equia Forte). The prepared samples were polymerized with a light device (BlueLEX GT-1200W, Monitex, Taiwan) with a light intensity of 1200mW/cm² for 20 seconds. All of the samples were kept in distilled water for 24 hours for post-polymerization. Then, the samples were taken into sealed storage containers with 10 discs in each storage container (n=10). The names of the restorative material and of the Listerine, Colgate Plax, Sensodyne, Meridol, and Klorhex-Plus mouthwashes were written on each storage container. Mouthwashes were added to the classified containers in such a way that the entire surface of the samples remained in the liquid. The samples were kept in 5 different mouthwashes and distilled water for 12 hours, equivalent to 1 year of mouthwash use. Afterwards, all samples were washed with distilled water and dried before color measurement. Color measurements were made before all samples were kept in mouthwashes (T0) and after they were kept in mouthwashes for 12 hours (T1). A spectrophotometer device (Vita Easyshade V) was used for color measurement, and the changes in color values over time according to the composite and mouthwash type were examined with two-way ANOVA and generalized linear models. Bonferroni correction was used for multiple comparisons. Analysis results were presented as mean ± standard deviation.