Deniz yosunu ve spirulina uygulamalarının biberde verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of seaweed and spirulina applications on pepper yield and quality
  1. Tez No: 794241
  2. Yazar: EMİNE SEĞMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, yapraktan deniz yosunu ve spirulina uygulamalarının biber (Capsicum annuum L.) yetiştiriciliğinde verim ve kalite üzerine olan etkilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 3 farklı dozda (2000, 4000 ve 6000 ppm) deniz yosunu, 3 farklı dozda (2, 4 ve 6 g/l) spirulina ve kontrol olacak şekilde toplamda 7 farklı uygulama üzerinde durulmuştur. Deniz yosunu ve spirulina uygulamalarının meyve eti kalınlığı, indirgen şeker, L*, -a*, b*, C* ve h° üzerine etkileri istatistiki olarak önemsiz bulunurken; verim, meyve sayısı, ortalama meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, gövde çapı, klorofil, titre edilebilir asitlik, toplam fenolik, beta-karoten, toplam şeker ve vitamin C değerleri üzerine olan etkileri önemli bulunmuştur. En yüksek verim (g/bitki) değerleri tüm spirulina uygulamalarında elde edilmiştir. Meyve sayısı ve klorofil (SPAD) değerleri en yüksek 2 g/l spirulina uygulamasında tespit edilmiştir. 4 g/l spirulina uygulamasında en yüksek ortalama meyve ağırlığı (g) ve meyve eni (mm) değerleri saptanırken; 6 g/l spirulina uygulamasında ise en yüksek meyve boyu (cm) değeri elde edilmiştir. Gövde çapı, toplam şeker ve titre edilebilir asitlik değerleri incelendiğinde en yüksek değerler sırasıyla; 2000 ppm deniz yosunu ve kontrol; 2000 ppm deniz yosunu, kontrol ve 6 g/l spirulina; kontrol uygulamalarında bulunmuştur. Toplam fenolik ve beta-karoten bakımından uygulamalar karşılaştırıldığında en iyi sonuç 4000 ppm deniz yosunu ve kontrol uygulamalarında saptanmıştır. En yüksek vitamin C değeri ise 4000 ppm deniz yosunu uygulamasında tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda tüm parametreler incelendiğinde deniz yosunu ve spirulina uygulamalarının biberde verim ve kalite özelliklerini olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the effects of foliar seaweed and spirulina applications on yield and quality in pepper cultivation. There were a total of 7 applications investigated, including 3 dosages of seaweed (2000, 4000, and 6000 ppm), 3 doses of spirulina (2, 4, and 6 g/l), and control. While the effects of seaweed and spirulina applications on fruit flesh thickness, reducing sugar, L*, -a*, b*, C*, and h° were found to be statistically insignificant; The effects on yield, fruit number, average fruit weight, fruit width, fruit length, stem diameter, chlorophyll, titratable acidity, total phenolic, beta-carotene, total sugar, and vitamin C values were found to be significant. The highest yield (g/plant) values were obtained in all spirulina applications. Fruit number and chlorophyll (SPAD) values were highest in the 2 g/l spirulina application. While the highest average fruit weight (g) and fruit width (mm) values were determined in the 4 g/l spirulina application; The highest fruit length (cm) value was obtained in the 6 g/l spirulina application. The highest stem diameter, total sugar, and titratable acidity values were found in 2000 ppm seaweed and control; 2000 ppm seaweed, control and 6 g/l spirulina; and control applications, respectively. The highest total phenolic and beta-carotene values were found in 4000 ppm seaweed and control applications. The highest vitamin C value was determined in 4000 ppm seaweed application. As a result of the study, parameters showed that seaweed and spirulina applications positively affected the yield and quality characteristics of pepper.