The effect of supply chain agility and supply chain resilience on firm performance: A study of the Marmara organized industrial zones
Tedarik zinciri çevikliği ve tedarik zinciri esnekliğinin firma performansına etkisi: Marmara organize sanayi bölgeleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 794240
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde tedarik zinciri çevikliği ve dayanıklılığı, şirketlerin mevcut kaynaklarıyla yatırım yapmaya çalıştığı iki önemli kavramdır. Hızla değişen ve karmaşıklaşan küresel dünyada firmaların ayakta kalmaları ve dayanıklı bir şekilde rakipleriyle başa çıkmaları kaynaklarını en verimli şekilde kullanmalarına bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, tedarik zinciri çevikliği, tedarik zinciri esnekliği ve algılanan müşteri memnuniyetinin firma performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Diğer bir amaç ise dijital dönüşümün tedarik zinciri çevikliği ile algılanan müşteri memnuniyeti arasındaki moderatör etkisini araştırmaktır. Son olarak tedarik zinciri esnekliği ve algılanan müşteri memnuniyetinin tedarik zinciri çevikliği ile firma performansı arasındaki aracılık rolleri ayrı ayrı ve birlikte modele dahil edilerek incelenmiştir. Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma, algılanan müşteri memnuniyetinin tedarik zinciri çevikliği ile firma performansı arasındaki aracı rolünü ve dijital dönüşümün tedarik zinciri çevikliği ile algılanan müşteri memnuniyeti arasındaki düzenleyici etkisini gösteren ilk çalışmalardan biridir. Böylece hem bu ilişkilerin incelenmesinin hem de modelin araştırmacı tarafından oluşturulmasının literatüre katkı sağlaması ve mevcut boşluğu doldurması beklenmektedir. Araştırmanın evrenini Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren OSBÜK'e (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu) kayıtlı imalatçı firmalar oluşturmaktadır. Örneklem grubu bu şirketlerde görev yapan üst ve orta düzey yöneticilerdir. Anketler firmalara gönderilmiş ve firmalardan elde edilen veriler SmartPLS 4 programı yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile analiz edilmiştir. Son olarak araştırmanın sonuçları tartışılmış, çalışmanın önemi ve katkıları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, supply chain agility and supply chain resilience are two important concepts that companies try to invest in with their existing resources. In the rapidly changing and complex global world, the survival of companies and the ability to cope with their competitors resiliently depend on using their resources most efficiently. The first aim of this study is to investigate the effects of supply chain agility, supply chain resilience, and perceived customer satisfaction on firm performance.Another aim is to investigate the moderator effect of digital transformation between supply chain agility and perceived customer satisfaction.Lastly, the mediation roles of supply chain resilience and perceived customer satisfaction between supply chain agility and firm performance were examined. To our knowledge, this is one of the first studies that indicate the mediator role of perceived customer satisfaction between supply chain agility and firm performance and the moderator effect of digital transformation between supply chain agility and perceived customer satisfaction. Thus, it is expected that both the examination of these relations and the creation of the model by the researcher will contribute to the literature and fill the existing gap. The population of the research consists of manufacturing companies registered with OSBUK (Organized Industrial Zones Senior Organization) operating in the Marmara Region. The sample group was selected from top and middle managers in supply chain field.The data were analyzed by using SmartPLS 4 program structural equation modeling (SEM). Finally, the results of the research were discussed, the importance and contributions of the study were explained.