Kolektif hafıza inşasında bellek mekânlarının önemi: Ankara ili örneği
The importance of memory spaces in the construction of collective memory: The case of Ankara province
- Tez No: 794284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLHAK ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma erken Cumhuriyet döneminde modern Türk toplumu anlayışının kurgulanmasında inşa edilen bellek mekanlarının günümüz kolektif hafızasındaki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yine bu proje ile uzun zamanlardan beri başkent olan İstanbul ilinin ulusal kimlik bağlamındaki merkezi konumunu Ankara'ya devretmesi ile net türden bir bellek değişiminin yaşandığının anlaşılması hedeflenmektedir. Yapılan ön literatür araştırmasında kolektif hafıza ve bellek mekanları arasındaki ilişkiyi inceleyen çeşitli akademik çalışmalara rastlanmıştır. Ancak bu çalışmalar içerisinde erken Cumhuriyet döneminde modern Türk toplumu anlayışını başlı başına ortaya koyan sadece Ankara ile ilgili ayrıntılı bir çalışmanın olmadığı gözükmektedir. O dönemde modern Türkiye'nin ilk ve en önemli prototipi olan başkent Ankara'da bulunan hafıza mekanlarına detaylı bir yaklaşım yeni rejimin ülkemizin tamamında doğru anlaşılmasına katı sunacaktır. Bu gerekçe doğrultusunda Ankara ilindeki ayrıntılı bir bellek mekânı tespiti ve çözümlemesi Cumhuriyet değerlerinin günümüzde daha iyi benimsenmesine hizmet edecektir. Aynı zamanda literatürdeki önemli bir boşluğunun giderilebileceği de ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effect of memory spaces built in the construction of the understanding of modern Turkish society in the early Republican period on today's collective memory. Again with this project, it is aimed to understand that a clear kind of memory change has taken place with the transfer of the central position of the city of Istanbul, which has been the capital for a long time, to Ankara in the context of national identity. In the preliminary literature research, various academic studies examining the relationship between collective memory and memory spaces were found. However, among these studies, it seems that there is not only a detailed study about Ankara, which reveals the understanding of modern Turkish society in the early Republican period. A detailed approach to the memory sites in the capital Ankara, which was the first and most important prototype of modern Turkey at that time, will contribute to the correct understanding of the new regime throughout our country. In line with this justification, a detailed determination and analysis of the memory space in Ankara will serve to better adopt the values of the Republic today. At the same time, it is foreseen that an important gap in the literature can be filled.