Global ekonomik politika belirsizliklerinin gelişmekte olan ülkelerin dış ticaret akımlarına etkileri: Panel sVAR analizi
The effects of global economic policy uncertanities on international trade flows of emerging markets: Panel structural VAR analysis
  1. Tez No: 794285
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada küresel ekonomik politika belirsizliklerinin (GEPU) gelişmekte olan ülkelerin dış ticaret performansına etkileri Pedroni (2013) tarafından önerilen ve panel birimleri arasında tam heterojenliğe izin veren yapısal Panel VAR yaklaşımı ile 2003:01-2019:12 dönemini kapsayan aylık dengesiz panel veriler yardımıyla analiz edilmiştir. GEPU değişkeni Baker vd. (2016) çalışması temel alınarak türetilen 24 ülkeye ait ekonomik politika belirsizliği (EPU) serilerine uygulanan faktör tabanlı kısmi en küçük kareler (PLS) yaklaşımı ile tahmin edilmiştir. Yapısal Panel VAR modelinin etki tepki fonksiyonu sonuçları GEPU'nun ihracat ve ithalat akımlarını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Etki tepki fonksiyonlarının sonuçlarına göre, gelir ve döviz kuru değişkenleri ihracat ve ithalat hacmini genişletici yönde etki etmektedir. Varyans ayrıştırma çıktıları, ihracat ve ithalatın varyansının en fazla gelir değişkeni ile açıklandığını işaret etmekte ve GEPU'nun ise en etkili ikinci değişken olduğunu göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelerin ihracatının ve ithalatının modeldeki değişkenlere yaklaşık benzer tepkiler verdiği tespit edilmiş olup bu durumun uluslararası arz tedarik zincirleri ilişkilerine bağlı olarak gerçekleştiği çıkarımı yapılmıştır. Yapısal Panel VAR yaklaşımı tam heterojenliğe izin vererek her bir panel birimi için ayrı ayrı etki tepki fonksiyonlarının tahmin edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Her bir panel birimi bazında tahmin edilen etki tepki fonksiyonlarının bağımlı değişken olarak alındığı ikinci aşama en küçük kareler modelinin sonuçları GEPU'nun ihracat üzerindeki negatif etkilerinin ihracatın sektörel çeşitliği arttıkça baskılandığını, ihracatın teknoloji içeriği arttıkça katlandığını göstermiştir. İthalat akımları üzerindeki daraltıcı GEPU etkilerinin ithalatın sektörel çeşitliliğinden etkilenmediği, ülke ekonomilerinin ithalat bağımlılığı arttıkça olumsuz GEPU etkilerinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impacts of global economic policy uncertainties (GEPU) on the foreign trade performance of developing countries are analyzed with the help of monthly frequented unbalanced panel data covering the period 2003:01-2019:12. The empirical analysis is performed by the structural Panel VAR approach proposed by Pedroni (2013) which allows full heterogeneity among panel units. The series of GEPU variables are estimated using the factor-based partial least squares (PLS) approach applied to the economic policy uncertainty (EPU) series of 24 countries derived by Baker et al.(2016). The impulse response function results of the structural Panel VAR model show that GEPU negatively affects export and import flows. According to the results of impulse-response functions, income and exchange rate variables have an expanding effect on export and import volumes. Variance decomposition outputs point out that the variance of exports and imports is explained mostly by the income variable, and GEPU is the second most effective variable for explaining exports and imports movements. It is realized that the exports and imports of developing countries have approximately similar reactions to the variables in the model, and it is deduced that this situation occurs depending on the international supply chains relationships.The Structural Panel VAR approach not only allows full heterogeneity but also provides estimations of impulse response functions for each panel member separately. The results of the second-stage least squares model, in which the estimated impulse response functions on the basis of each panel unit are taken as the dependent variable, indicated that the negative effects of GEPU on exports are diminished as expanding of the sectoral diversity of exports. The GEPU effects on export volume are multiplied as the technology content of exports increases. On the other side, unfavorable GEPU impacts on import flows are softened as the import dependency of the country's economies increases and they are not affected by sectoral diversification of import.