Kişisel verilerin korunmasının kişilik hakkı bağlamında ele alınışı
Addressing the protection of personal data in the context of personal rights
- Tez No: 794295
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dijital dünyada yaşamanın bir sonucu olarak kişisel verilerin işlenmesinin gerçekleştiği ortam bugün çoğunlukla dijital ortamlar olup verilerin saklanmasında, verilere yetkisiz erişimde, verileri hukuka aykırı kullanımda ciddi artış yaşanmıştır. İnternete bağlı dijital ortamlar; insanları sosyal, cezai, hukuki çeşitli sonuçlarla karşı karşıya bırakmıştır. Etkileşimin çoğunluğunun gerçekleştiği bu ortamlarda; giderek daha büyük hızlarla artan veri akışının ortasında hayatları şeffaflaşmış ve yalnız bırakılma hakkından yoksun bireyler artık sadece devlet tarafından değil, özel hukuk kişileri tarafından da gözetlenmektedir. Bu bağlamda temel hukuk normları ile korunan bireyin teknolojinin de getirdiği sosyal değişimle oluşan ihtiyaca binaen bazı hukuki konularda özel olarak korunması gerekmiştir. Bunlardan biri de, kişisel verilerin korunmasıdır. Kişisel verilerin korunması hukuku çok yönlü olup etki alanı da çok geniştir. Alman Federal Mahkemesinin“Nüfus Sayımı”kararının tüm dünyayı etkilemesi gibi Avrupa Birliğinin kişisel verilerin korumasına ilişkin düzenlemeleri de dünya çapında etki ve sonuçlarını doğurmaktadır. Türk hukukunda da tüm bu gelişmeler çerçevesinde değişiklikler yapılmaktadır. Kişisel verilerin korunma hakkının hukuki niteliğine ilişkin doktrinde çeşitli görüşler mevcuttur. Bunlardan kişilik hakkı görüşüne göre, kişisel veriler kişilik hakkı bağlamında korunmalıdır. Kişilik hakkının sağladığı koruma, kişisel verilere yönelik haksız saldırılarda önemli bir koruma yoludur. Dijital dünya ve teknolojik gelişmeler neticesinde mevcut genel hukuk normlarına yeniden ama bu sefer kişisel verilerin korunması bağlamında başvurulması gerekmiş ve kişilik kavramı, kişilik değerleri, kişilik hakkı, kişiliği koruma yolları yeniden önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of living in the digital world, the place where the processing of personal data takes place is mostly digital media and there has been a serious increase in data storage, unauthorized access to data, and illegal use of data. Internet-connected digital media have exposed people to various social, criminal and legal consequences. In these environments, where the majority of interaction takes place, individuals whose lives have become transparent and who do not have the right to be left alone in the midst of increasing data flow at ever greater speeds, are now not only watched by the state but also by private law persons. In this context, the individual protected by the basic legal norms had to be specially protected in some legal matters due to the need emerging from the social change brought about by technology. One of them is the protection of personal data. Personal data protection law is multifaceted and its sphere of influence is also very wide. Just as the German Federal Court's“The Population Census”decision affects the whole world, the European Union's regulations on the protection of personal data also have worldwide effects and consequences. Changes are made in Turkish law within the framework of all these developments. There are various opinions in the doctrine regarding the legal nature of the right to protection of personal data. According to the personality right view, personal data should be protected in the context of personality rights. The protection provided by the personality right is an important way of protection for unfair infringements of personal data. As a result of the digital world and technological developments, the existing general legal norms had to be applied again, but this time in the context of the protection of personal data, and the concept of personality, personality values, personality right, ways of protecting the personality gained importance again.