Pediatrik proksimal femur kırıklarında aşırı büyüme gelişiminin klinik sonuçlar ve avasküler nekroz üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 794303
  2. Yazar: MİRAÇHAN KANTARCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKHAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada çocuk femur proksimal kırıklarında tedavi sonrası görülen aşırı büyüme gelişiminin avasküler nekroz gelişimi ve klinik sonuçlar üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak planlandı. Hastanemize 2008-2021 yılları arasında 16 yaşın altındaki çocuk femur proksimal kırığı tanısı almış ve en az 1 yıllık takip süresi olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar güncel kontrol muayenelerine çağrılarak ekleme yönelik klinik ortopedik muayeneleri yapıldı ve güncel pelvis AP ve yan grafileri çekildi. Çekilen her hastanın grafisinde ölçümler yapılarak femur boynundaki aşırı büyüme gelişimi değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmaya dahil edilen 30 hastanın 16'sı erkek, 14'ü kız çocuğuydu. Hastaların yaş ortalaması 13,53, ortalama takip süresi 93,5 ay olarak hesaplandı. Hastaların 14'ünde aşırı büyüme, 7'sinde avasküler nekroz geliştiği tespit edildi. Aşırı büyüme gelişen hiçbir hastada avasküler nekroz geliştiği gözlemlenmedi. Avasküler nekroz gelişen hastalarda eklem hareket kısıtlılığı ve günlük hayatta ağrı daha sık görülürken, aşırı büyüme gözlenen hiçbir hastada kötü klinik sonuç elde edilmedi. Aşırı büyüme gelişim sıklığının on yaş altı çocuklarda daha fazla olması istatistiksel açıdan anlamlı olarak değerlendirildi. (p:0,017) Sonuç: Çocuk femur proksimal kırıkları sonrası görülebilen aşırı büyüme gelişimi ile avasküler nekroz riski arasında ters bir korelasyon mevcuttur. Özellikle 10 yaş altı çocuklarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde aşırı büyüme gelişimi daha sık görülmektedir. Aşırı büyüme klinik sonuçları olumsuz etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of post-treatment overgrowth on the development of avascular necrosis and clinical outcomes in pediatric proximal femoral fractures. Materials and Methods: The study was planned retrospectively. Patients who were diagnosed with pediatric proximal femur fracture under the age of 16 years with a follow-up period of at least 1 year between 2008 and 2021 were included in the study. Patients were called for follow-up examinations, clinical orthopedic examinations of the joint were performed and AP and lateral radiographs of the pelvis were taken. Measurements were made on the radiographs of each patient and overgrowth of the femoral neck was evaluated. Results: Of the 30 patients included in this study, 16 were boys and 14 were girls. The mean age of the patients was 13.53 years and the mean follow-up period was 93.5 months. It was determined that 14 patients developed overgrowth and 7 patients developed avascular necrosis. Avascular necrosis was not observed in any patient with overgrowth. While joint movement limitation and pain in daily life were more common in patients with avascular necrosis, no patient with overgrowth had a poor clinical outcome. The fact that the frequency of overgrowth development was higher in children under ten years of age was statistically significant (p:0.017). Conclusion: There is an inverse correlation between overgrowth after proximal femur fractures in children and the risk of avascular necrosis. Especially in children under 10 years of age, overgrowth is statistically significantly more common. Overgrowth does not adversely affect clinical outcomes.