Osmanlı tarih yazıcılığında Fars/İran tarih yazıcılığınınşehnâmecilik kurumu özelinde etki boyutu
- Tez No: 794314
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP BAŞ, PROF. DR. FATİH ERKOÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tezimizde öncelikli olarak Fars/İran tarih yazıcılığının Osmanlı tarih yazıcılığı üzerindeki etkisi, sonrasında da bu tarih yazıcılığının bir ürünü olan şehnâmeciliğe yansımasını ve ayrıca İran tarih yazıcılığının oluşumunda payı olan etkenler mercek altına alınacaktır. Araştırma neticesinde ortaya çıkacak faktörleri belirleyip Osmanlı Devleti'ni ve Osmanlı tarih yazıcılığını nasıl etkilediğini inceleyeceğiz. Bu etkilerin arasında İran'dan gelen müelliflerin, mezhebî yahut siyasi nedenlerle vatanlarını terk edip Osmanlı'ya sığınmalarının ne derece etkisi olduğu özellikle ele alınarak sosyal, dinî ve siyasi sebeplerin tesiri değerlendirilecektir. Araştırma, Fars/İran tarih yazıcılığının Osmanlı Devleti'nde kullanılan bir tür olarak “Şehnâmecilik”üzerindeki etkisini, ortaya çıkışındaki rolünü ve bu türün doğuşu ile kültürler arası etkinin yayılımını tüm boyutları ile ele alarak tarih sahnesinde coğrafyaların kesişmesine sebep olan bu edebî etkileşim tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis will explore the impact of Persian/Iranian historiography on Ottoman historiography, its manifestation on Shahnameh writing, an output of this type of historiography, and also the factors that play a role in the formation of Iranian historiography. We will determine the factors that will emerge as a result of the research and examine how they affect the Ottoman Empire and Ottoman historiography. We will particularly discuss the influence of the authors coming from Iran after leaving their homelands for sectarian or political reasons and taking refuge in the Ottoman Empire, and evaluate the effects of social, religious and political reasons. The study aims to discuss the impact of Persian/Iranian historiography on Shahnameh writing as a genre used in the Ottoman Empire, its role in the emergence of Shahnameh writing, and the spread of intercultural influence after the emergence of this genre in all its dimensions. It will also try to determine the literary interaction that caused the intersection of regions on the stage of history.