Kripto varlıkların muhasebeleştirilmesi : Web of Sciences ve Scopus veritabanlarında (blokzincir) kripto varlıkların muhasebeleştirilmesi konusu üzerine bibliometrik analiz
Accounting of crypto assets: A Aibliometric analysis on the accounting of (blockchain) crypto assets in Web of Science and Scopus databases
  1. Tez No: 920261
  2. Yazar: HASAN ÖNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÖKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte para kavramı, yalnızca bir değişim aracı olmanın ötesine geçmiş; tasarruf ve yatırım aracı olarak değerlendirilen çok boyutlu bir ekonomik varlık haline gelmiştir. Dijital dönüşüm ve teknolojik ilerlemeler, paranın kullanım şekli ve harcama davranışlarında köklü değişimlere yol açmış, bu süreç uluslararası kuruluşlardan finans sektörü aktörlerine ve kamu kurumlarına kadar birçok paydaşın teknolojik ve yapısal yeniliklere adapte olmasını zorunlu kılmıştır. Özellikle blokzincir teknolojisinin gelişimi, sanal para birimleri olarak tanımlanan kripto varlıkların ortaya çıkmasını sağlamış ve finansal sistemde önemli bir yer edinmelerine neden olmuştur.Bu tez çalışması, blokzincir teknolojisi bağlamında kripto varlıkların muhasebeleştirilme yöntemlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Scopus ve Web of Science veri tabanlarından elde edilen veriler kullanılarak, kripto varlıkların muhasebeleştirilmesine ilişkin akademik çalışmalar, bu çalışmaların yazarları, çalışmaların yürütüldüğü ülkeler ve ilgili dergiler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmada, bibliyometrik analiz ve tematik içerik analizi olmak üzere iki aşamalı bir metodolojik yaklaşım benimsenmiştir. Bibliyometrik analiz, literatürün genel yapısını, ağ bağlantılarını ve araştırma alanlarındaki eğilimleri incelemek amacıyla uygulanmıştır. Bu analizden elde edilen bulgular, mevcut literatüre genel bir bakış sunmuş ve tematik içerik analizi için bir temel oluşturmuştur. Tematik içerik analizi, bibliyometrik analiz bulgularına dayanarak, literatürdeki belirli temalar ve araştırma alanlarına odaklanmıştır. Bu süreçte, kripto varlıkların muhasebeleştirilmesine yönelik eğilimleri keşfetmek ve incelemek amacıyla, olgunun tanımı bağlamında kritik temalar oluşturulmuş ve bu temalar teorik çerçeve modeli doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çalışma, kripto varlıkların muhasebeleştirilmesine ilişkin akademik literatürün mevcut durumunu kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi ve bu alandaki araştırma eğilimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, blokzincir teknolojisi bağlamında muhasebe uygulamalarına yönelik teorik ve pratik katkılar sunarak, gelecekteki çalışmalar için bir referans kaynağı oluşturmayı hedeflemektedir. Bu tezin amacı; kripto varlıkların muhasebeleştirilmesi ve blokzincir teknolojisinin finansal sistemlere entegrasyonu konusundaki mevcut literatüre teorik ve pratik katkılar sunmak ve aynı zamanda gelecekteki çalışmalara yön göstermektir. Araştırmadan elde edilen bulgular, kripto varlıkların muhasebe uygulamalarına entegrasyonunun, finansal sistemlerin daha güvenilir, etkin ve sürdürülebilir bir şekilde işlemesine katkı sağlayacağını ortaya koymaktadır. Özellikle, blokzincir teknolojisinin getirdiği yenilikler, muhasebe süreçlerinde veri güvenliği, izlenebilirlik ve doğruluk gibi kritik unsurları güçlendirme kapasitesine sahiptir. Ancak, bu potansiyelin tam anlamıyla gerçekleştirilmesi için ilgili paydaşlar tarafından sürekli araştırma, yenilik ve düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın bulguları, uluslararası düzeyde uyumlaştırılmış muhasebe standartlarının geliştirilmesi ve bu standartların uygulamaya geçirilmesi sürecine yönelik önemli bir yol haritası sunmaktadır. Aynı zamanda, kripto varlıkların muhasebeleştirilmesi konusunda gelecekte yapılacak çalışmaların kapsamını genişleterek, bu alandaki teorik birikimi ve uygulama kapasitesini artırmayı amaçlamaktadır. Kripto varlıkların finans dünyasında artan etkisi göz önüne alındığında, düzenleyici çerçevelerin, standartlaştırma girişimlerinin ve teknolojik yeniliklerin bu alandaki gelişimi desteklemesi kritik bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
With advancing technology, the concept of money has gone beyond being merely a medium of exchange and has evolved into a multidimensional economic asset that is considered a tool for savings and investment. Digital transformation and technological advancements have led to profound changes in the way money is used and spending behaviors, requiring various stakeholders, from international organizations to financial sector actors and public institutions, to adapt to technological and structural innovations. Particularly, the development of blockchain technology has enabled the emergence of cryptocurrencies, defined as virtual currencies, and led to their significant role in the financial system. This thesis aims to examine the accounting methods for cryptocurrencies in the context of blockchain technology. Utilizing data obtained from the Scopus and Web of Science databases, the research provides a detailed analysis of academic studies on the accounting of cryptocurrencies, the authors of these studies, the countries in which the research was conducted, and the relevant journals. The study adopts a two-phase methodological approach comprising bibliometric analysis and thematic content analysis. Bibliometric analysis was applied to examine the general structure of the literature, network connections, and trends in research fields. The findings from this analysis provided a comprehensive overview of the existing literature and served as a foundation for thematic content analysis. Thematic content analysis focused on specific themes and research areas in the literature based on the findings of the bibliometric analysis. In this process, critical themes were developed in the context of the definition of the phenomenon to explore and examine trends in the accounting of cryptocurrencies. These themes were evaluated in line with the theoretical framework model. The study aims to comprehensively analyze the current state of academic literature on the accounting of cryptocurrencies and uncover research trends in this field. Additionally, it seeks to contribute both theoretically and practically to accounting practices within the context of blockchain technology, providing a reference point for future studies. The purpose of this thesis is to offer theoretical and practical contributions to the existing literature on the accounting of cryptocurrencies and the integration of blockchain technology into financial systems while guiding future research. The findings of the research reveal that integrating cryptocurrencies into accounting practices can contribute to the reliability, efficiency, and sustainability of financial systems. Particularly, the innovations brought by blockchain technology have the capacity to strengthen critical elements in accounting processes, such as data security, traceability, and accuracy. However, to fully realize this potential, continuous research, innovation, and regulation by relevant stakeholders are necessary. In this context, the study's findings present a significant roadmap for the development and implementation of harmonized international accounting standards. At the same time, by expanding the scope of future research on the accounting of cryptocurrencies, the study aims to enhance theoretical knowledge and practical capabilities in this field. Considering the increasing impact of cryptocurrencies in the financial world, regulatory frameworks, standardization initiatives, and technological innovations emerge as critical requirements to support development in this area.