Kripto para ve blokzincir teknolojisinin finans sistemindeki rolü ve etkileri
The role and effects of crypto money and blockchain technology in the world financial system
  1. Tez No: 794337
  2. Yazar: VAHAB MURŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SELİMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geçmişten günümüze evrilerek gelen para kavramı ticari ve teknolojik gelişmelerle birlikte değişime uğramaktadır. Paranın dijitalleşmeye yöneldiği şu dönemde ise karşımıza kripto paralar çıkmaktadır. Kripto para, ekonomik sistemler içerisinde bütün dünyayı etkisi altına almayı başararak küreselleşme olgusuyla beraber sistemin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Aynı zamanda finansal piyasalar içerisindeki payının ciddi boyutlara ulaşması da yatırımcılar açısından merak konusu haline gelmiştir. Özellikle de kripto para türlerinden olan Bitcoin' in piyasalardaki işlem hacminin giderek genişlemesi kişilerin odaklandığı yer olarak bilinmektedir. Kripto paralar, kriptolojiyi esas alarak çeşitli matematiksel çözümlemelerle işlemlerini gerçekleştiren sanal para birimidir. Haliyle güvenliğin üst düzeyde olması yani bir dizi şifreleme tekniklerinin olması bu sistemin vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilmektedir. Eşler arasındaki alışverişe dayalı bir sistem olup merkezi yapıdan uzak bir yapısı vardır. Aynı zamanda kripto paraların küçük birimlere ayrılabiliyor olması bir başka niteliğini yansıtmaktadır. Geleneksel para birimlerine göre birçok farklı özelliği bünyesinde barındırması beraberinde birtakım soru işaretlerini de getirmektedir. Tanınırlığının artması ile iyice yaygınlaşan kripto paraların bu yüzden incelenmesi önemlidir. Bu açıdan bakıldığında çalışmada; para kavramının teorik çerçevesini incelemek, kripto paralara yönelik literatürdeki araştırmalar çerçevesinde kripto para ekosistemini teorik olarak ele almak, dünyadaki bazı ülkeler ve uluslararası kurumlar ile Türkiye'nin yaklaşımlarına bakılarak finansal durumunun ortaya koyulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of money, which has evolved from the past to the present, is undergoing changes with commercial and technological developments. In this period when money turns to digitalization, we come across cryptocurrencies. Crypto money is an important part of the system together with the phenomenon of globalization by succeeding in influencing the whole world within economic systems. At the same time, its share in financial markets has become a matter of curiosity for investors. In particular, the gradual expansion of the transaction volume of Bitcoin, which is one of the crypto money types, is known as the place where people focus. Cryptocurrency is a virtual currency that performs transactions with various mathematical analysis based on cryptography. As a matter of fact, the high level of security, that is, the existence of a series of encryption techniques, is considered as an indispensable element of this system. It is a system based on exchange between spouses and has a structure far from the central structure. At the same time, the fact that cryptocurrencies can be divided into small units reflects another feature. The fact that it contains many different features compared to traditional currencies brings with it some question marks. This is why it is important to examine cryptocurrencies, which have become more widespread with the increase in popularity. From this point of view, in the study; It is aimed to examine the theoretical framework of the concept of money, to discuss the crypto money ecosystem theoretically within the framework of the researches in the literature on cryptocurrencies, to reveal the financial situation by looking at the approaches of some countries and international institutions in the world and Turkey.