Blokzincir teknolojisi'nin dünya finans sistemindeki rolü ve etkileri üzerine bir araştırma
A research on the role and impacts of blockchain technology in the global finance system
- Tez No: 932191
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, blokzincir teknolojisinin temel kullanım alanlarından biri olan kripto paraların mikro düzeyde bir ödeme aracı olarak ne ölçüde kullanılabilir, yaygınlaşabilir ve uygulanabilir olduğunu araştırmaktadır. Metodoloji, geniş çaplı anket analizi ile test edilen yenilikçi bir ödeme uygulaması geliştirmeyi içerir ve kripto paraların gerçek dünya finans işlemlerindeki uygulanabilirliğini sorgular. Bu araştırma, 21. yüzyılda dijital finansın evrilen manzarasını anlamaya katkıda bulunmakta ve paranın geleceğinin dijital dönüşüm ile birlikte merkezi olmayan, blokzincir tabanlı sistemler ve kripto paralar ile şekillenebileceğini incelemektedir. Bulgular, finansal işlemleri dönüştürme potansiyeline sahip kripto paraların kullanımı için daha geniş kabul ve düzenleyici çerçevelere olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Modern finansta dijital para birimlerinin artan önemini vurgulamakta güvenli, verimli ve küresel olarak erişilebilir teknoloji odaklı finansal çözümlere doğru bir geçişe işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates to what extent cryptocurrencies, which are one of the fundamental applications of block chain technology, can be used, disseminated, and implemented as a micro-level payment tool. The methodology includes developing an innovative payment application tested through a comprehensive survey analysis and examines the applicability of cryptocurrencies in real-world financial transactions. This research contributes to understanding the evolving landscape of digital finance in the 21st century and examines how the future of money may be shaped by digital transformation, decentralized blockchain-based systems, and cryptocurrencies. The findings emphasize the need for broader acceptance and regulatory frameworks for the use of cryptocurrencies with the potential to transform financial transactions. It highlights the increasing importance of digital currencies in modern finance, pointing towards a transition to secure, efficient, and globally accessible technology-focused financial solutions.