Tillo tarihi mezarlık alanı konservasyon-restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının inanç turizmine kazandırılması
Bringing conservation-restoration and landscaping works to religious tourism at Tillo historical cemetery area
  1. Tez No: 794344
  2. Yazar: VEYSEL AĞRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Turizm, Art History, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Siirt ilinin altı ilçesinden biri olan ve şehir merkezine 9 km. uzaklıkta bulunan Tillo, kuzeyde Şirvan, güneyde Eruh, batıda Siirt Merkez ilçe ile komşudur. Bu tez, Tillo Tarihi Mezarlığı'nın inanç turizmine kazandırılması için alanda yapılan konservasyon-restorasyon ve çevre düzenleme çalışmasıdır. 2020 yılı kazı sezonu çalışması 2018 ve 2019 yıllarında eksik bırakılan çalışmaların devamı niteliğindedir. Öncelikle mezarlık alanında temizlik çalışması yapılmıştır. Alandaki devşirme taşlar yeniden numaralandırılmış; nitelikli devşirme taşlarının ait oldukları mezarların tespiti yapıldıktan sonra bu taşlar, restorasyon ilkeleri ve koruma kurulunun izni doğrultusunda yapılan restorasyon yöntemleri ile bir araya getirilerek sağlamlaştırılmıştır. Mezar taşlarında oluşan biyolojik (liken) ve kimyasal (kararma) bozulmaların temizliği, mekanik ve kimyasal yöntemlerle sağlanmıştır. Mezar taşlarında oluşan çatlaklar harçla kapatılmış, mezar taşında eksik olan kısımların dolgusu kireç taşı ve harçla sağlanmıştır. Ayrıca mezarlık alanda iç duvar yapılmış, set duvarın da derz dolgusu işlemi yapılmıştır. Mezarlık alanın 2020 yılında tamamlanan restorasyon çalışmalarına, 2021 yılındaki çevre düzenleme çalışmaları da eklenerek Tillo Tarihi Mezarlığı inanç turizmine kazandırılmıştır
Özet (Çeviri)
Tillo, which is 9 km away from the city centre and is one of the six disctricts of the Siirt province, is neighbors with Şirven in the North, and with Eruh and Siirt in the west. This thesis is the conservation-restoration and landscaping works carried out in the region for the purpose of bringing the historical cemetery of Tillo to faith tourism. The 2020 excavation season works are the continuation of the works that were left incomplete in the years of 2018 and 2019. First of all, green grass and plants with harmful root sctructures were cleaned from the cemetery area. Then, the spoila stones in the area have been renumbered. After the determination of the tombs to which these qualified spoila stones belonged, these stones were consolidated by means of restoration principles and restoration methods carried out in accordance with the permission of the conservation committee. The cleaning of the biological (lichen) and chemical (darkening) deteriorations in the tombstones were provided by mechanical and chemical methods. The cracks in the tombstones were covered with mortar and the missing parts of the tombstones were filled with limestone as well as mortar. Additionally, an interior wall was built in the cemetery area, and the grouting process was done on the set wall. The cemetery was brought to faith tourism with its restoration works being completed in 2020, and the landscaping works which were completed in 2021.