Üniversite mezunu gençlerin işsizlik sorunuyla mücadelede girişimcilik ve girişimcilik eğitimi: İİBF ders müfredatları çerçevesinde bir inceleme
Entrepreneurship and entrepreneurship education in combating the unemployment problem of young university graduates: An analysis in the framework of Economics and Administrative Sciences Curriculums
  1. Tez No: 794343
  2. Yazar: AYŞE NUR ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gençler, işgücü piyasasının dezavantajlı gruplarındandır. Özellikle üniversite mezunu gençler diğer eğitim düzeyindeki gençlere göre işsizliğe daha fazla maruz kalmaktadır. Üniversite mezunu gençlerin işsizlik sorunuyla mücadelede kilit kavram girişimciliktir. Girişimci bir nesil yetiştirilmesinin yolu ise eğitim sisteminden geçmektedir. Yapılan literatür taraması ile girişimcilik eğitimlerinin girişimcilik eğilimini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye girişimcilik ekosistemini inceleyerek girişimcilik eğitiminin üniversite ders müfredatlarındaki mevcudiyetine yönelik bir analiz yapmaktır. Bu amaçla çalışmada doküman analizi yöntemiyle iktisadi ve idari bilimler alanındaki bölümlerin müfredatları taranmıştır. Yapılan araştırma ile, iktisadi ve idari bilimler alanında girişimcilik derslerinin genellikle seçmeli olarak verildiği, zorunlu derslerin sayısının az olduğu, bazı üniversite ve bölümlerde ise girişimciliğin müfredata dahil edilmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Young people are among the disadvantaged groups of the labor market. Especially young people with university degrees are exposed to unemployment more than young people with other education levels. Entrepreneurship is the key concept in the fight against the unemployment problem of university graduates. The way to raise an entrepreneurial generation is through the education system. With the literature review, it has been concluded that entrepreneurship education increases entrepreneurship tendency. The aim of the study is to analyze the entrepreneurship ecosystem of Turkey and to analyze the presence of entrepreneurship education in university curriculum. For this purpose, the curricula of the departments in the field of economics and administrative sciences were scanned with the document analysis method. With the research, it has been concluded that entrepreneurship courses in the field of economics and administrative sciences are generally given as elective, the number of compulsory courses is low, and entrepreneurship is not included in the curriculum in some universities and departments.