Marka ülke kökenin tüketici satın alma davranışı üzerine etkisi: Cibuti örneği
The effect of brand country origin on consumer purchase behavior: The case of Djibouti
- Tez No: 794350
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uluslararası ticaretin hızlanması ve tüketim toplumunun ortaya çıkmasıyla birlikte çeşitli ülkelerin ürünleri raflarda yerini almakta ve tüketicilere farklı seçenekler sunulmaktadır. Ancak, üretimde yer değiştirme, taşeron ülkeler arası iş birlikleri olgularının çoğalması ve üretimin uluslararası düzeyde sağlanabilmesi nedeniyle, tüketicinin ürüne menşe atfetmesi de giderek zorlaşmıştır. Bu nedenle menşe ülke ve menşe ülkenin tüketici davranışları üzerindeki etkileri araştırmacıların ilgi alanına girmektedir. Bu çalışma, menşe ülke imajı, marka farkındalığı ve etnosentrizm kriterinin, marka sadakati üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle gelişmiş bir ülke olan Fransa ile gelişmekte olan ülkeler Çin ve Türkiye dahil olmak üzere üç ülkenin markalı ürünlerinin Cibuti tüketicileri üzerindeki etkisini ölçmeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada uygulanan anket 1 Temmuz-1 Ağustos 2020 tarihleri arasında 400 kişilik bir örneklem ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, söz konusu üç ülkenin menşe imajlarının ve marka farkındalıklarını yanı sıra, Cibuti tüketicileri tarafından marka sadakati düzeylerinin öne çıkarılmasını da sağlamıştır. Böylece bu üç ülkenin markalı ürünlerine ilişkin tüketici algıları analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, oluşturulmuş olan hipotezler doğrulanmıştır. Gelişmiş ülkelerden gelen ürünlerin genellikle gelişmekte olan ülkelerin ürünlerine göre daha iyi menşe ülke imajına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of international trade and the emergence of consumer society, products from various countries are on the shelves, and consumers have multiple options. However, because of the increased cases of production relocation, cooperation between subcontractor countries, and production at the international level, it has become increasingly difficult for the consumer to attribute the origin to the product. As a result, researchers are interested in the country of origin and its effects on consumer behavior. This study aims to determine the effect of country of origin image ve the effect of brand awarness criterion on brand loyalty. For this reason, a study was conducted to measure the impact of branded products of three countries, including France, which is a developed country, and China and Turkey, which is a developing country, on Djibouti consumers. The questionnaire applied in the study was carried out with a sample of 400 people between 1 July and 1 August 2020. In addition to the origin images of the three countries in question, this study also enabled Djibouti consumers to highlight their brand loyalty levels. Thus, consumer perceptions of the branded products of these three countries were analyzed. The study's findings confirmed the hypotheses that had been developed. It has been determined that developed-country products have a better image of their country of origin than developing-country products