Yabancı unsurlu vasiyetnamelere uygulanacak hukuk ve Türkiye'deki sonuçları
Legal effects in Turkey of testatements issued abroad
  1. Tez No: 794359
  2. Yazar: BANU AYKAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Devletler, miras hukuku kurallarını kanunlaştırırken toplumlarının ekonomik ve sosyal durumlarını, dinî inanç, düşünce ve siyasal politikalarını esas almaktadır. Bu sebeple miras hukuku kuralları birbirinden farklıdır. Ölüme bağlı tasarrufların oluşturulmasında ehliyet, şekil, asli geçerlilik, esas ve hükümlere uygulanacak hukuk kurallarındaki bu farklılık, yabancı unsur barındıran durumlarda uygulanacak hukuka göre farklı sonuçlar elde edilmesine neden olmaktadır. Bu sebeple yabancı unsur bulunan miras ilişkilerinde kanunlar ihtilâfı kuralları öncelikle dikkate alınmaktadır. Yabancı unsurlu bir vasiyetname hakkında yetkili hukukun tespitinde çağdaş hukuk düzenlerinde sübjektif yöntem, yani mirasbırakana hukuk seçimi yetkisi verilmesine rastlansa da Türk hukukunda ihtilâfçı metod dahilinde objektif yöntem kullanılmaktadır. Artan milletlerarası ilişkiler ve dolaşım kolaylığı birden fazla ülkede taşınır ve taşınmaz mal bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Dolayısıyla birden fazla ülkede yer alan tereke unsurları hakkında uygulanacak hukukun tespit edilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda en sık rastlanan ölüme bağlı tasarruf olan vasiyetnamelere odaklanılmıştır. Vasiyetname, düzenlenmesi, korunması, vasiyetçinin durumu, geçerliliği, yerine getirilmesi, iptali veya hükümsüzlüğü bakımından yargı kararlarına konu olmaktadır. Vasiyetname ile ilgili unsurların tümüne uygulanacak hukuku gösteren tek bir bağlama kuralı yoktur. Bu sebeple ehliyet, şekil, esas ve hükümlere uygulanacak hukuk ayrı ayrı tespit edilmelidir. Bununla birlikte kanunun öngördüğü istisnalar dolayısıyla somut olaya uygulanacak hukuk sayısı artabilmektedir. Bu çalışma uygulanacak hukukun tespitinin milletlerarası özel hukuk adaletine uygun olarak gerçekleştirilmesine ve Türkiye'de doğan sonuçların irdelenmesi amacıyla literatürün araştırılması ve yargı kararlarının incelenmesi suretiyle oluşturulmuştur. Milletlerarası miras hukuku alanında yeknesak kurallar oluşmasına uzak olduğumuz görülmektedir. Konuya ilişkin uyuşmazlıkların çözümünde detaylı hükümlere yer verilmesi ile karar ahengine hizmet eden ve usul ekonomisine uygun sonuçlar alınmasının kolaylaşacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While states enacting the rules of inheritance codes, the economic and social conditions of the societies, their religious beliefs, thoughts and political policies should be deemed. Because of this reason, both the substantive and conflict of laws rules on succession vary considerably in the different legal systems. Conflict of laws problems on determination of the applicable law to testamentary dispositions as regards to capacity, form, essential validity and effects, construction and invalidity. Because of this reason, conflicts of laws problems shall be deemed primarily. With respect to the applicable law to the testamentary dispositions which have international elements, the traditional conflicts approach is to use the objective connecting factors under Turkish law; however, in contemporary legal systems in determining the authorized law subjective connecting approach is preferred. Increasing international relations and ease of circulation, increased movable and real estate property in many countries. The result of this, the applicable law should be determined regarding cases of international succession in many countries. In our study, we focus on legal testament as a part of testamentary dispositions. Testament has been discussed in judicial decisions regarding testator's situation, testament status, validity, fulfillment, preservation, annulment or nullity. There is no one certain conflict of law rules on the testament functions. In this area of private international law, in order to find sufficient solutions and provide the uniformity of decisions, applicable law rules must have determined special and detailed provisions on capacity, formal and the essence of the legal transaction. On the other hand, with the exceptional positions in the private law statutes, the number of cases has been increased. This study has aimed to scrutinized the literature and examining the judicial decisions in order to determine the law to be applied in accordance with international private law justice, the literature and cases. There is no uniform code under international law of succession. must have special and detailed provisions and also utilize the contemporary tendency in private international law. Special and detailed provisions should be adopted to ease the judicial harmony and judicial economy principle tendency in private international law.