The other space: Heteotopia, memory and individuality in dystopian novels The Memory Police and The Giver
Öteki mekan: The Memory Police ve The Giver adlı distopik romanlarda heteotopya, hafıza ve bireysellik
  1. Tez No: 794358
  2. Yazar: ECEM SARILALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİNE BAHAR KARLIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin amacı, Yoko Ogawa'nın The Memory Police ve Lois Lowry'nin The Giver adlı distopik romanlarındaki hafıza kavramının heterotopik doğasını karşılaştırmalı olarak incelemek ve böylece hafızanın öncelikle bu heterotopik alanın ve bireyselliğin yok edilmesiyle bir baskı aracı olarak uygulanabileceğini tartışmaktır. Her iki romandaki kahramanlar, topluluklarındaki totaliter otorite tarafından planlanmış bir hafıza kaybından muzdariptir. Tez, ütopya, distopya ve heterotopya kavramlarının ortaya çıkışları açısından aralarındaki karşılıklı bağlantıya dair bir anlayış sağlamak için bu kavramlara odaklanarak başlar ve Michel Foucault'nun çeşitli tanımları ve yorumlamaları bulunan heterotopya kavramı üzerinden analiz edilen bir karşı-mekan olarak hafıza üzerine yoğunlaşarak devam eder. Bireysel ve toplumsal hafızaya ilişkin yaklaşımlar, kimlik oluşumu bağlamında sunulmaktadır. Tez nihai olarak, bireysel hafızanın, kolektif hafızanın bir parçası olmasının yanı sıra, bahsi geçen romanlardaki karakterler için, manipule edilmiş kolektif hafıza tarafıdan oluşturulan ve karakterlerin içinde yaşamaya zorlandığı mekana karşı yaratılmış bir öteki mekan olması sebebiyle heterotopik bir alan işlevi gördüğünü tartışır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the heterotopic nature of the concept of memory in dystopian fictions The Memory Police by Yoko Ogawa and The Giver by Lois Lowry comparatively and thereby to discuss that memory is possible to be applied as a means of oppression primarily through the destruction of this heterotopic space and individuality. The protagonists in both novels suffer from memory loss that is schemed by the totalitarian authority in their communities. The thesis begins by focusing on the concepts of utopia, dystopia and heterotopia to provide an understanding about the interconnection between them in terms of their emergence, and continues concentrating on memory as a counter-site analysed through Michel Foucault's variously defined and interpreted concept of heterotopia. The approaches regarding individual and collective memory are presented in relation to identity formation. The thesis ultimately discusses that individual memory, in the novels mentioned, besides being a part of collective memory, acts as a heterotopic space for the protagonists since it is a form of the other space created as opposed to the space that is formed by the manipulated collective memory and that the characters are forced to live in.