Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda plazma ve eritrosit lipid peroksidasyonu ile antioksidan savunma mekanizmalarının araştırılması
Investigation of plasma and erythrocyte lipid peroxidation and antioxidant defense mechanisms in patients with chronic renal failure
  1. Tez No: 86801
  2. Yazar: MAHMUT ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (TIP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA -1999 Mahmut ALAN Kronik Böbrek Yetmezliği Olan Hastalarda Plazma ve Eritrosit Lipid Peroksidasyonu ile Antioksidan Savunma Mekanizmalarının Araştırılması Bu çalışma, 17-65 yaşları arasında klinik ve laboratuvar bulguları ile kronik böbrek yetmezliği teşhisi konmuş 52 hemodiyaliz hastası (29 erkek, 23 kadın) ile hiç bir klinik şikayeti olmayan 16-68 yaşları arasında 40 sağlıklı kişi (22 erkek, 18 kadın) üzerinde gerçekleştirildi. Her iki gruptan EDTA'lı kan örnekleri alındıktan sonra dekstran sedimentasyon metodu ile eritrositler ayrıldı. Eritrositler yıkanıp saf eritrosit paketi elde edildi. Daha sonra hem plazma hem de eritrosit hemojenatlarında MDA, seviyeleri ile GPx ve SOD aktiviteleri tayin edildi. GPx, SOD tayinleri ticari kitlerle yapıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk University The Institute of Health Sciences Biochemitry (Medicine) Department The Thesis of Doctorate / KONYA- 1999 Mahmut ALAN Investigation of Plasma and Erythrocyte Lipid Peroxidation and Antioxidant Defense Mechanisms In Patients with Chronic Renal Failure This study was carried on 52 patients on reguler haemodialysis (29 M, 23 F) with chronic renal failure, aged between 17-65 years and 40 healty persons (22 M, 18 F) aged between 18-68 years. Having collected blood samples with EDTA from both groups, erythrocytes were sepparated by dextran sedimantation method. Erythrocytes were washed with physiologic saline and pure erythrocytes package was obtained. After that both plasma and erythrocyte malondialdehyte (MDA), glutathion peroxidase (GPx) and superoxide dismutase (SOD) activities were determined. GPx, SOD activities levels were measured by the kits commercially available.