AISI 316 AISI 420 paslanmaz çeliklerin sulu-çamur erozif aşınma davranışının incelenmesi
Investigation of slurry erosive wear behavior of AISI 316 AISI 420 stainless steels
- Tez No: 794385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP DEMİRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, erozif aşınmanın bir türü olan sulu-çamur erozif aşınma deneyleri için AISI 316 ve AISI 420 paslanmaz çelik malzemeler kullanılmış olup söz konusu malzemelerin erozif aşınma davranışı incelenmiştir. Deney parametreleri, %5, %10 ve %15 konsantrasyon, 2 m/s, 3,5 m/s ve 5 m/s çarpma hızı, 30°, 60° ve 90° çarpma açısı değerlerinde gerçekleştirilmiştir. Çarpma açısı ve konsantrasyon değerleri arttıkça meydana gelen aşınma miktarında artış olduğu, çarpma açısı değeri arttıkça meydana gelen aşınma miktarında azalmalar olduğu görülmüştür. Bununla birlikte açı miktarı küçük değerden büyük değere doğru geçiş yaptıkça meydana gelen aşınma türü kesme aşınmasından deformasyon aşınmasına doğru ilerlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 316 and AISI 420 stainless steel materials were used for slurry erosive wear tests, which is a type of erosive wear, and the erosive wear behavior of these materials was investigated. The test parameters were carried out at 5%, 10% and 15% concentration, 2 m/s, 3.5 m/s and 5 m/s impact velocity, 30°, 60° and 90° impact angles. It was observed that as the impact angle and concentration values increased, there was an increase in the amount of wear occurring, and a decrease in the amount of wear occurred as the impact angle value increased. However, it has been determined that the type of wear that occurs as the amount of angle changes from a small value to a large value progresses from shear wear to deformation wear.