Multipl skleroz hastalarında immünoglobulin tedavisinin etkinliğinin völümetrik MRG ile değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of immunoglobulin treatment with volumetric MRI in multiple sclerosis
  1. Tez No: 79439
  2. Yazar: MEHMET TEKŞAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. TURGUT TALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
43 VII-OZET Amaç: Multipl Skleroz (MS) hastalarında IV IgG tedavisinin etkinliğini, MRG ile kalitatif/görsel ve kantitatif olarak değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, klinik olarak kesin MS tanısı almış onüç hasta alındı. Bunlardan yedisi IgG tedavi grubunu, altısı ise kontrol grubunu oluşturmaktaydı. IgG tedavi grubundaki hastalara, 0.4 gr/kg/gün IV IgG ile 5 gün süreyle tedavi verilmesi ve tedaviye patolojilerine göre daha sonra ayda bir kez olmak üzere, aym dozda 9 ay süreyle devam edilmesi planlandı. Kontrol grubundaki hastalara ise herhangi bir tedavi verilmedi. MRG protokolü olarak rutin sekanslar kullanıldı. Hastaların, hangi grupta oldukları ve klinik semptom, muayene ve laboratuvar bulguları bilinmeksizin, başlangıç ve tedaviyi takiben 3. ve 6. aylarda MRG incelemeleri yapıldı. 9. ve 12. aylardaki takipleri planlandı. MS lezyon hacimleri kalitatif7görsel ve kantitatif olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam onüç hastanın hangi grupta oldukları bilinmeksizin yapılan görsel değerlendirmesinde, 3. ay sonunda tedavi grubundaki yedi olgunun beş'inde (%71) lezyon miktarında azalma saptanırken, kontrol grubundaki altı olgunun yalnızca ikisinde (%33) azalma saptandı. 6. ay sonunda tedavi grubundaki olguların tamamında (%100) lezyon miktarında azalma saptanırken, kontrol grubundaki altı olgunun yine yalnızca ikisinde (%33) azalma saptandı. Diğer dört olguda (%66) ise lezyon miktarlarında artış tespit edildi. Toplam onüç hastanın hangi grupta olduktan bilinmeksizin yapılan kantitatif değerlendirmesinde, tedavi grubundaki hastalarda gerek 3. ay gerekse 6. ay sonunda yapılan ölçümlerde lezyon volümlerinde tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptanırken, kontrol grubundaki hastalarda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç: MRG ile yapılabilen kalitatif ve özellikle kantitatif volümetrik ölçümlerin, multipl skleroz hastalarında tedavi etkinliğinin gösterilmesinde oldukça yararlı bir tetkik olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
44 VIII -SUMMARY Purpose: To evalate the efficacy of IV IgG treatment qualitatively and quantitatively with magnetic resonance imaging in patients with multiple sclerosis. Materials And Methods: Thirteen patients diagnosed clinically as certain MS were included into the study. Patients in the treatment group were treated with 0.4 gr/kg/day TV IgG for 5 days. The daily dose was administered once in a month during 9 months following the initial treatment. The patients in the control group were not treated. Brain MRI examinations were obtained before the treatment. Follow-up MRI's were obtained 3rd and 6th month following the treatment. MRI examinations in 9th and 12th month following treatment were also planned. The reviewer had no knowledge of the patients, and no access for the laboratory tests and clinical findings. Qualitative and quantitative blinded evaluations were performed for MR examinations of all patients. Following the evaluation, the information regarding the patients was obtained and patients were placed in the groups of treatment and control. Seven of thirteen patients constituted treatment group and six of thirteen patients constituted control group. Statistical evaluation were performed by using Wilcoxon test. Results: In the visual analysis, lesions decreased in size and count were observed in 5 (71%) of 7 patients in the treatment group, while the decrease was only observed in 2 (33%) of 6 patients in the control group at 3rd month follow-up MRI. The decrease in the amount of MS lesions were observed in all patients (100%) treated with IV IgG, while the decrease were observed in only 2 (33%) of 6 patients at the 6 month- follow-up MRI. The increase in the amount of MS lesions were observed in 4 (66%) of 6 patients in the control group at the 6 month-follow-up. In quantitative analysis, we found statistically significant decrease in the lesion volumes in treatment group after both 3rd and 6th month of treatment, in comparison with the pretreatment measurements. There was no statistically significant difference observed in the lesion volumes in the control group. Conclusion: Qualitative and especially quantitative volumetric measurements by MRI are found to be the method of choice in the evaluation of treatments in the patients with multiple sclerosis.