Türkiye'de vergi denetiminin vergi gelirlerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of tax audit on tax incomes in Turkey
- Tez No: 794408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN LEBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Vergiler devletin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Çağdaş vergi sistemlerinin temelini beyan esası oluşturur. Vergilerin etkili ve verimli bir şekilde toplanabilmesi için mükelleflerin doğru ve zamanında beyanda bulunmaları gerekmektedir. Ancak bazı mükelleflerin çeşitli nedenlerden dolayı vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemeleri ya da eksik yerine getirmeleri sonucunda vergi kaybına yol açtıkları bilinmektedir. Devletler bunun önüne geçmek, vergileri zamanında ve doğru olarak tahsil edebilmek için vergi denetimlerini gerçekleştirirler. Vergi denetimi ile vergi kayıp ve kaçaklarının en aza indirilmesi amaçlanır. Bu noktada, vergi denetiminin etkinliği oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, vergi denetiminin vergi gelirlerine olan etkisini belirleyerek Türkiye'de vergi denetimlerinin etkinliğini analiz edip değerlendirmektir. Vergi denetimi ile vergi gelirlerinde artış sağlanır. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için denetimlerin etkin olarak yapılması gereklidir. Türkiye'de vergi denetimi ile ilgili veriler incelendiğinde vergi denetimlerinin çok etkin gerçekleşmediği görülmüştür. Bu nedenle vergi gelirlerinde artış sağlanabilmesi için vergi denetiminin etkinliğinin artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxes are one of the most important income sources of the governments. The basis of modern tax systems is the basis of declaration. For taxes to be collected effectively and efficiently, taxpayers must make timely and accurate tax returns. However, it is known that some taxpayers are not able to file their taxes on time due to various reasons, causing tax loss as a result of delayed filing. States carry out tax audits in order to avoid this and to collect taxes in a timely and correct manner.Tax auditing aims to minimize tax losses and fraud, highlighting its effectiveness.The effectiveness of tax auditing is very important. The aim of this study is to analyze and evaluate the effectiveness of tax audits in Turkey by determining the effect of tax audits on tax revenues.Tax audits increase tax revenues. However, in order to achieve this, Tax audits must be carried out effectively. When the data on tax audits in Turkey are examined, it can be said that tax audits are not carried out effectively. For this reason, it has been concluded that the efficiency of tax audit should be increased in order to increase tax revenues.