İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygıları ile matematik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mathematics anxiety and mathematics achievement in fourth grade students
  1. Tez No: 794409
  2. Yazar: İPEK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygıları ile matematik başarıları arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler çerçevesinde incelenmesidir. Araştırmanın modeli farklı değişkenler arasındaki ilişkiyi inceleyen ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021- 2022 ve 2022- 2023 eğitim öğrenim yılında 4. sınıfta eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Pandemi nedeniyle veri toplama yöntemi olarak kartopu tekniği kullanılmış olup özel ve devlet eğitim kurumlarından toplam 198 öğrenciye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak Matematik Başarı Testi ve Matematik Kaygı Ölçeği (MKÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi oluşturulurken T-testi ve ANOVA analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları arasında dikkat çeken bulgulardan birisi de matematik kaygısı ve matematik başarısı arasında anlamlı bir ilişkinin olmamasıdır. Kaygı ve başarı bağımlı değişkenlerinin; cinsiyet, okul türü, doğum yılı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve kardeş sayısı değişkenleriyle aralarındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular arasında, öğrencinin matematik kaygısının yalnızca okul türü değişkeni ile anlamlı ilişkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencinin matematik başarasının ise okul türü, doğum yılı ve anne eğitim durumu değişkenleri ile anlamlı ilişkisinin olduğu sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between primary school 4th grade students' mathematics anxiety and mathematics achievement within the framework of some demographic variables. The model of the research is the relational screening model that examines the relationship between different variables. The study group of the research consists of students studying in the 4th grade in the 2021-2022 and 2022-2023 academic years. Snowball technique was used as a data collection method due to the pandemic, and a total of 198 students from private and public education institutions were reached. Mathematics Achievement Test and Mathematics Anxiety Rating Scale (MARS) were used as data collection tools. T-test and ANOVA analyzes were used while analyzing the data. One of the interesting findings among the research results is that there is no significant relationship between mathematics anxiety and mathematics achievement. Anxiety and success dependent variables; The relationship between gender, school type, year of birth, mother's education level, father's education level and number of siblings was examined. Among the findings, it was revealed that the student's mathematics anxiety was only significantly related to the school type variable. The student's success in mathematics is among the results in which there is a significant relationship with the school type, year of birth and mother's education level variables.