Glibenklamidin streptozotosin-diabetik ratlarda kalp dokusu süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz enzimlerine etkisi
The Effects of glibenclamide on superoxide dismutase, catalase and glutathione peroxidase enzyme activities at streptozotocin-diabetic rat heart tissue
- Tez No: 79442
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ALTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
74 6. ÖZET Çalışmamızda, streptozotosin ile oluşturulan tip II chabetik ratlara glibenklamid uygulandı ve kalp dokusunda süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktiviteleri üzerine etkileri incelendi. 5 haftalık diabetik ratlann kalp dokusunda kontrol grubuna göre SOD aktivitesi azalırken, CAT ve GPx aktiviteleri yükseldi. Glibenklamid tedavisi ile bu değişikliklerin düzeldiği izlendi. Sonuç olarak; bu çalışmada kalp dokusunda diabete bağlı oksidatif stresin antioksidan enzim düzeyleri üzerinde yaptığı değişiklikler ve glibenklamidin restore edici etkisini gösterdik.
Özet (Çeviri)
75 7. SUMMARY In our present study, we administrated glibenclamide (glyburide) to streptozotocin- diabetic rats and determined the effect of glibenclamide on heart superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) activities. It is observed that CAT and GPx activities increased while SOD activity decreased in 5 weeks diabetic rats relative to controls. These changes restored with glibenclamid theraphy. Finally; at the result of this study we showed the changes on antioxidant enzyme levels caused by diabetic oxidative stres and the reconstructive effect of glibenclamide.