İklim değişikliğinin sosyoekonomik etkilerinin modellenmesini geliştirmek için bir çerçeve
A framework to improve the modeling of the socioeconomic impacts of climate change
  1. Tez No: 794415
  2. Yazar: FADİME AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN BAYRAM ARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsan faaliyetlerinden kaynaklı sera gazı emisyonlarından dolayı ortalama küresel yüzey sıcaklığı artmaya başlamış ve küresel ısınmaya neden olmuştur. Küresel ısınmadan kaynaklı olan iklim değişikliği birçok sistemi olumsuz etkilemiştir. Mevcut koşullar devam ettiği sürece iklim değişikliğinin etkileri artacak ve şiddetlenecektir. Özellikle sosyoekonomik sistemler bu etkilere daha fazla maruz kalacaktır. Küresel iklim değişikliğini azaltmak ve etkilerini yönetebilmek için birtakım araçlara ve yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılamak adına atılan adımlardan en önemlisi entegre değerlendirme modelleridir. Entegre değerlendirme modelleri özünde, uzun zaman ölçeğinde sosyoekonomik sistem ile doğal sistem arasındaki karmaşık etkileşimleri ve geri bildirimleri temsil eden ve iklim politikası oluşturma sürecine bilgi sağlamak için tasarlanmış bilgisayar simülasyonlarıdır. Literatürde çok sayıda entegre değerlendirme modeli bulunmasının yanı sıra bu modeller, ele almak için tasarlandıkları politika sorularının yapısı, ayrıntıları ve türleri bakımından büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Bu çalışma ekonomik büyüme modelini yarı endojen büyüme perspektifinden ele alarak E7 ülkeleri için bir entegre değerlendirme modeli sunmaktadır. Bu model sonucunda E7 ülkeleri için ekonomik büyüme projeksiyonu oluşturulmuş ve sosyal refah fonksiyonu kullanılarak optimal bir iklim politikası belirlenmiştir. Ayrıca karbonun sosyal maliyeti tahmin edilerek bir ton CO2 azaltmanın bu ülkelere ne kadar mali yük getireceği belirlenmiştir. Karbon için belirlenen fiyat literatürdeki çoğu değerden yüksek olmakla birlikte güncel çalışmaların eğilimini yansıtmaktadır. Çalışma iklim değişikliğinin modellenmesini geliştirerek, iklim değişikliğinin potansiyel sosyoekonomik etkilerine ilişkin değerli bilgiler sağlamakta ve böylece etkili karar alma ve politika geliştirmeyi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change is a global issue caused by the increase in greenhouse gas emissions from human activities, leading to a rise in average global surface temperature, also known as global warming. This phenomenon has negatively impacted various systems, and unless mitigating measures are taken, the effects of climate change will continue to worsen, particularly affecting socioeconomic systems. Managing and reducing global climate change requires the use of a range of tools and approaches, with integrated assessment models being a crucial step towards informed climate policy-making. Integrated assessment models are computer simulations that depict complex interactions and feedbacks between the natural and socioeconomic systems over extended periods of time. Numerous integrated assessment models have been developed and studied in the literature, but these models differ considerably in their details and the policy questions they address. In this study, we present an integrated assessment model for the E7 countries that utilizes an economic growth model from a semi-endogenous growth perspective. Using this model, we projected economic growth for the E7 countries and determined the optimal climate policy by applying the social welfare function. Moreover, we estimated the social cost of carbon to gauge the financial burden of reducing one ton of CO2 emissions in these countries. Our results reveal a higher carbon price than most previous studies, reflecting current trends. By improving the modeling of climate change, this study provides valuable information on the potential socioeconomic impacts of climate change and thus supports effective decision-making and policy development.