Emotional influences of color in the design of interior spaces
İç mekan tasarımda rengin duygusal etkileri
  1. Tez No: 794419
  2. Yazar: MOHANAD MOHAMMED ALI AL-QAYSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÇAĞLAK EKER, PROF. DR. ALADDIN KADHIM MANSUR AL-IMAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tasarım araştırmaları ve duygularla ilişkisi dünyada yeni araştırmalardır. Irak'ta tasarımın duygusal yönünü ele alan araştırmalarda açık bir eksiklik olduğu söylenebilir. Özellikle fast food restoranlarında iç mekanlar için renk seçimleri genellikle ya tasarımcı ya da yatırımcı tarafından ithal formüllere göre yapılmıştır. Araştırmanın problem durumu temel olarak bu durumu yansıtmaktadır. Araştırmanın en önemli amaçlarından biri, Irak toplumundan örneklemlerin seçimlerine dayalı olarak birincil ve ikincil renklerin duygusal değerlerini belirlemektir. Araştırmacı, rengi ve duygularla ilişkisini teorik bir çerçevede ayrıntılı olarak incelemiştir. Ayrıca önceki araştırmalar gözden geçirilerek tartışılmıştır. Bunlardan en önemlisi, Irak toplumunun kültürüne dayalı olarak her bir renk için duygusal kelime dağarcığını belirlemek amacıyla iki anketin tasarlanmasıdır. Anketlerden biri soyut renkler, diğeri ise fast food restoranlarının iç mekanları için oluşturulmuştur. Ankete Bağdat Üniversitesi Tasarım Bölümü öğrencileri katılmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan en önemli sonuçlar şunlardır: a) her rengin zamana, mekana ve toplumun kültürüne göre değişen duygusal bir değeri vardır. b) Irak'ta fast food iç mekanlarında sarının ayrı ayrı veya Baskin bir renk olarak kullanılması ve bunu menekşe renginin takip etmesi, ankette Kabul Edilebilir ve Çekici olarak en yüksek duygusal kelime dağarcığına ulaştığı için tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Design researches and its association with emotions are new research in the world. There is an apparent lack in Iraq of research dealing with the emotional aspect of design. Selections of colors for interior spaces were usually accomplished either by the designer or by the investor based on imported formulas, especially in fast food restaurants. This was the main problem addressed in this research. One of the most important objectives of the research was to determine the emotional values of the primary and secondary colors based on the choices of samples from Iraqi society. The researcher examined color and its relationship with emotions in a theoretical framework. In addition, previous studies are reviewed and discussed. A survey study was conducted to reach the research data. The most important of these is the design of two questionnaires to determine the emotional vocabulary for each color based on the culture of Iraqi society. One of the questionnaires was created for abstract colors and the other for the interiors of fast-food restaurants. Participants in the questionnaire were students of the Department of Design, University of Baghdad. The research reached a number of results, the most important results were: a) each color has an emotional value that varies based on time, place, and society's culture. b) It is preferable to use yellow, separately or as a dominant color, in fast food interiors in Iraq, as it has achieved the highest emotional vocabulary, Acceptable and Attractive, followed by violet color.