Colour-emotion associations in interior spaces
İç mekanlarda renk-duygu ilişkilendirmeleri
- Tez No: 387708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Renk, etkili bir tasarım aracı olarak, iç mekânlarda insanların duygularını etkiler. Rengin insan psikolojisine etkisi olduğu varsayımına dayanarak, bu çalışma insanlara daha sağlıklı mekânların sağlanması için, iç mekânlarda renk ve duygu ilişkisine dair çalışmaların geliştirilmesi gerekliliğini vurgular. Oturma odalarında renge verilen duygusal tepkiler özbildirim ölçekleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışma için kromatik renkler olarak saf kırmızı, yeşil ve mavi seçilmiş iken, akromatik renk olarak gri kontrol değişkeni olarak kullanılmıştır. Çalışma Bilkent Üniversitesi, Ankara, Türkiye'de yürütülmüştür. Çalışmaya farklı yaş ve akademik bölümlerden olmak üzere yüz seksen kişi katılmıştır. Katılımcılara öncelikle 3 boyutlu olarak modellenmiş bir oturma odasına bakışı gösteren kısa bir video izlettirilmiştir. Daha sonra katılımcılardan farklı renklerdeki oturma odalarını kızgınlık, iğrenme, şaşkınlık, mutluluk, korku, üzüntü ve ek olarak nötr duygularını temsil eden yüz ifadeleri ile eşleştirmeleri istenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre kırmızı duvarlı oda ile en çok eşleştirilen duygular iğrenme ve mutluluk iken, en az eşleştirilen duygular üzüntü, korku, kızgınlık ve şaşkınlıktır. Nötr ve mutluluk, yeşil duvarlı oda ile en çok eşleştirilirken, üzüntü, korku, kızgınlık ve şaşkınlık en az eşleştirilen duygulardır. Mavi duvarlı oda ile en çok eşleştirilen duygu nötr iken, en az eşleştirilen duygular kızgınlık ve şaşkınlıktır. Nötr, iğrenme ve üzüntü gri duvarlı oda ile en çok eşleştirilen duygulardır. Farklı duvar renklerindeki oturma odalarına verilen duygusal tepkilerde cinsiyete dayalı farklılıklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Colour as an effective design tool influences people?s emotions in interior spaces. Depending on the assumption that colour has an impact on human psychology, this study stresses the need for further studies that comprise colour and emotion association in interior space in order to provide healthier spaces for inhabitants. Emotional reactions to colour in a living room were investigated by using self report measure. Pure red, green and blue were chosen to be investigated as chromatic colours, whereas gray was the achromatic colour used as a control variable. The study was conducted at Bilkent University in Ankara, Turkey. Hundred and eighty people from various ages and academic departments participated in the study. Participants first watched a short video showing an overlook of a 3D model of a living room. Next, they were asked to match the distinct coloured living rooms with facial expressions of six basic emotions that covers anger, disgust, surprise, happiness, fear, sadness and in addition with neutral. The results of the study indicated that the most stated emotions associated for the room with red walls were disgust and happiness, while the least stated emotions were sadness, fear, anger, and surprise. Neutral and happiness were the most stated emotions for the room with green walls and anger, surprise, fear and sadness were the least stated ones. The most stated emotion associated for the room with blue walls was neutral, while the least stated emotions were anger and surprise. Neutral, disgust and sadness were the most stated emotions for the room with gray walls. Gender differences were not found in human emotional reactions to living rooms with different wall colours.