Effects of color temperature on projected fractal light patterns: Visual interest and emotional response
Işığın renk sıcaklığının yansıtılan fraktal modeller üzerindeki etkisi: Görsel ilgi ve duygusal tepki
  1. Tez No: 652235
  2. Yazar: BUSE SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, yansıtılan fraktal modellerin renk sıcaklığının iç mekanlarda görsel ilgi ve duygu eğilimi üzerindeki etkilerini incelemektedir. İki aşamadan oluşan deney, iki bağımsız katılımcı grubu ile yürütülmüştür. İlk aşamada, beş farklı iki boyutlu fraktal model karmaşıklığının (D = 1.1, D = 1.3, D = 1.5, D = 1.7, D = 1.9) görsel ilgi ve duygu eğilimi üzerindeki etkileri incelenirken, ikinci aşamada, üç farklı doğal ışık renk sıcaklığıyla (öğlen gökyüzü – 4000K, bulutlu gökyüzü – 6500K, açık gökyüzü – 12000K) yansıtılan üç boyutlu fraktal modellerin iç mekanlarda görsel ilgi ve duygu eğilimi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Katılımcılar, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne kayıtlı altmış lisans ve lisansüstü öğrenciden oluşmaktadır. Görsel açıdan en ilginç modelin yüksek karmaşıklık düzeyi D = 1.7 olduğu bulunmuştur. Ayrıca, fraktal modellerin karmaşıklık düzeyinin, katılımcıların memnuniyet durumu üzerinde önemli bir etkisi olmadığı, fakat uyarılma durumu üzerinde önemli olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasının sonuçlarına göre, tüm doğal ışık renk sıcaklıkları (4000K, 6500K, 12000K) için görsel açıdan en ilginç bulunan modelin yüksek karmaşıklık düzeyi D = 1.7 olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, ışık renk sıcaklığının görsel ilgi açısından fraktal model karmaşıklık düzeyi üzerinde bir etkisi olmamıştır. Ayrıca, ışık renk sıcaklığının memnuniyet ve uyarılma durumu üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmadan çıkarılacak en önemli netice, karmaşıklık düzeyinin ışık renk sıcaklığına kıyasla görsel ilgi ve duygusal tepki üzerinde daha önemli bir faktör olduğudur. Bu çalışmadaki bulgular tasarımcılara görsel açıdan ilginç iç mekanlar tasarlamak için doğal ışık modellerinin uygulanması konusunda rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the effects of color temperature of projected fractal patterns on visual interest and emotional response in interior spaces. The experiment consisted of two phases, which were carried out with two independent participant groups. In the first phase, the effects of five different complexity levels of two dimensional fractal patterns (D = 1.1, D = 1.3, D = 1.5, D = 1.7, D = 1.9) on visual interest and emotional response were examined. In the second phase, the effects of three different natural light color temperatures (noon sky – 4000K, overcast sky – 6500K, clear sky – 12000K) of three dimensional projected fractal patterns on visual interest and emotional response in interior spaces were evaluated. The participants consisted of sixty undergraduate and graduate students enrolled in İhsan Doğramacı Bilkent University. Results demonstrated that, in the first phase, the most visually interesting fractal pattern was high-complexity D = 1.7. Moreover, the results indicated that the complexity level of fractal patterns had no significant influence on participants' pleasure state, whereas complexity level had positive significant effects on participants' arousal state. In the second phase, results indicated that the most visually interesting projected fractal pattern was high-complexity D = 1.7 for all color temperatures (4000K, 6500K, & 12000K). Therefore, color temperature had no significant influence on the choice of fractal pattern complexity level in terms of visual interest. Regarding emotional response, the findings also demonstrated that color temperature had no significant influence on pleasure and arousal state. Consequently, the most influential outcome of the study was that, compared with color temperature, complexity level is a more significant factor related to visual interest and emotional response. The findings of the present study guides designers on the implementation of natural light patterns to for visual interesting interior spaces.