Kurumsal yönetimin internet tabanlı finansal raporlamaya etkileri: Borsa İstanbul (BİST) ve Tahran Borsası (TSE)'ında işlem gören firmalar üzerine bir uygulama
The effects of corporate governance on the internet-based financial reporting: An application on companies traded on Borsa Istanbul (BIST) and Tehran Stock Exchange (TSE)
- Tez No: 794475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ANTEPLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnternet tabanlı finansal raporlama ve kurumsal yönetim konuları, kurumların paydaşları tarafından atfedilen önemden dolayı, yürütülen akademik ve mesleki çalışmaların odak noktasında yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, bağımlı değişken olarak belirlenen İnternet Tabanlı Finansal Raporlama Davranışı Ölçeğinin (ITFR) yanı sıra bağımsız değişkenler olarak belirlenen yönetimsel mülkiyet ve kurumsal mülkiyet oranı, yönetim kurulu içindeki bağımsız üyelerin sayısı ve yöneticilerin rol ikiliği gibi kurumsal yönetimin bazı göstergeleri ile ölçülen kurumsal yönetim mekanizmalarının ve açıklama şeffaflığının etkilerini incelemektir. Temel hedef, finansal raporlamanın bazı avantajlara sahip olmasından doğan etkisini açığa çıkarmaktır. Esas amaç, kurumsal yönetimin İnternet Tabanlı Finansal Raporlama üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın kapsamı İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının (BİST) ve Tahran Menkul Kıymetler Borsasının (TSE) borsa piyasaları için seçilen şirketler üzerinde karşılaştırmalı bir vaka çalışmasıdır ve SPSS yazılımı aracılığıyla elde edilen bulgular, sonuçlar bölümünde ortaya konmuş ve son kısımlarda yorumlanmıştır. Kurumsal Yönetim; İnternet Tabanlı Finansal Raporlama; Açıklama Şeffaflığı
Özet (Çeviri)
Internet-Based Financial Reporting and corporate governance issues are in the focus of academic and professional studies due to their attributed importance by stakeholders of corporations. Major aim of this study examines the effects of corporate governance mechanisms and disclosure transparency as measured by the Internet-Based Financial Reporting Behavior Scale (ITFR) which is held as dependent variable and some indicators of corporate governance such as the ratio of managerial ownership, institutional ownership, number of independent members in the board of directors and role duality of mangers, which are held as independent variables. Main purpose is to reveal the effect of financial reporting has some advantages. Main purpose is to reveal the effect of corporate governance on the Internet Based-Financial Reporting. The scope of the research is comparative case study on selected companies for stock market of İstanbul Security Exchange (BIST) and Tehran Security Exchange (TSE) and findings which are generated by means of SPSS software are revealed in results section and interpreted in conclusions. Corporate Governance; Internet Based Financial Reporting; Disclosure Transparency